Racjonalne korzystanie z powszechnie dostępnej energii elektrycznej w naszym codziennym życiu, jest jedną z najważniejszych rzeczy na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, chcąc zadbać o dobro naszej planety. Obecnie w Polsce, około 70% produkowanej energii elektrycznej wciąż pochodzi z elektrowni węglowych, zarówno tych opartych na węglu kamiennym jak i na węglu brunatnym. Z roku na rok prognozowany jest spadek udziału węgla w ogólnej produkcji energii elektrycznej w naszym kraju, głównie na rzecz OZE. Paliwa kopalne pozostaną jednak dominującym źródłem energii w Polsce jeszcze przez wiele lat, a to właśnie ich spalanie odpowiada za znaczną część całkowitej globalnej emisji gazów cieplarnianych.
Nawet jeśli prąd, który płynie w naszych gniazdkach pochodzi np. z naszej domowej instalacji fotowoltaicznej lub innego tzw. czystego źródła energii, to i tak nie warto go marnować. Po pierwsze, nie zawsze ilość produkowanego w ten sposób prądu pokrywa całość naszego zapotrzebowania, a wówczas jesteśmy zmuszeni czerpać dodatkowe jednostki energii elektrycznej z sieci w której może już dominować np. ta pochodząca ze spalania węgla. Po drugie, w przypadku, gdy uda nam się pokryć nią całe nasze zapotrzebowanie to możemy starać się magazynować jej nadwyżki, co już staje się coraz łatwiejsze z uwagi na rozwój odpowiedniej technologii lub odsprzedać je z powrotem do sieci co w niedalekiej przyszłości będzie również możliwe w wielu przypadkach.
Oto najlepsze sposoby na codzienne oszczędzanie prądu w swoim domu i przyczynianie się do ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery:
- Wymień wszystkie żarówki na energooszczędne jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś i pamiętaj o wyłączaniu zbędnego oświetlenia. Wykorzystuj maksymalnie światło dzienne.
- Wyłączaj wszelkie sprzęty elektroniczne, których nie używasz w danym momencie. Jeśli zostawiasz na dłużej wyłączone urządzenie np. telewizor, nie zostawiaj go na trybie stand-by tylko wyłącz z gniazdka.
- Po zakończeniu ładowania komputera lub telefonu, odłączaj sprzęt od ładowarki, a ładowarkę wyjmuj z kontaktu.
- Kupując nowy sprzęt AGD lub RTV, wybieraj tylko produkty klasy energetycznej A+++, czyli najbardziej energooszczędne.
- Pilnuj żeby lodówka i zamrażarka były zawsze szczelnie zamknięte, aby uniknąć dodatkowego zużycia prądu na ich chłodzenie. Z tego samego powodu, nigdy nie wkładaj do nich nic ciepłego oraz pamiętaj o odmrażaniu zamrażarki ilekroć zbierze się w niej lód.
- Zmywarkę i pralkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy są w całości wypełnione, tak aby jak najrzadziej je włączać.
- Gotuj zawsze z użyciem pokrywki na garnek. Dzięki temu szybciej doprowadzisz wodę do wrzenia, skracając czas gotowania, a podczas samego procesu gotowania potrawy będzie można zmniejszyć moc grzewczą kuchenki elektrycznej/płyty indukcyjnej zużywając mniej prądu (bądź gazu w przypadku kuchenki gazowej).
- Unikaj otwierania drzwiczek piekarnika podczas jego rozgrzewania i pieczenia, a ostatnie 5 minut potrawa może piec się w wyłączonym piekarniku, gdyż przez tyle czasu temperatura wewnątrz urządzenia utrzyma się na identycznym poziomie.
- Używając czajnika elektrycznego, napełniaj go dokładnie taką ilością wody jakiej w danym momencie potrzebujesz, żeby nie wydłużać niepotrzebnie czasu gotowania, a co za tym idzie, nie marnować energii elektrycznej.
- Żelazko używaj tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne. Staraj się nie prasować pojedynczych rzeczy tylko poczekać aż uzbiera się więcej ubrań dla których warto będzie rozgrzać żelazko, które zużywa dosyć dużą ilość prądu.