Każda łazienka pełna jest kolorowych kosmetyków i akcesoriów potrzebnych do dbania o higienę. Butelki, pojemniki, tubki… A wszystko to wykonane z plastiku. Jednorazowych produktów lądujących w koszu zaraz po użyciu też w łazience jest sporo. Obecnie bardzo łatwo jest je zastąpić produktami wielorazowymi, które nie dość, że będą przyjazne środowisku, to dodatkowo służą naszym portfelom pozwalając oszczędzić pieniądze. Opakowania z tworzywa sztucznego zaczynają ustępować miejsca tym zrobionym z metalu bądź szkła, które można wykorzystać ponownie lub skutecznie zrecyklingować.
Kosmetyki dostępne w kostkach
Prawdziwą rewolucją na rynku kosmetycznym stały się kosmetyki dostępne w kostkach. W formie prostokątnych lub okrągłych brył, poza klasycznym mydłem, możemy znaleźć produkty do włosów (szampony i odżywki), produkty do brody, do pielęgnacji twarzy, dezodoranty czy też balsamy. Oferta firm kosmetycznych cały czas się poszerza, dostępne są różne rodzaje produktów pielęgnacyjnych, często składających się tylko z naturalnych składników oraz odpowiednie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zaletą kostek jest ich bezodpadowość. Kostkę zużywamy do samego końca nie pozostawiając nic, ewentualnie mały papierek lub słoiczek, w który jest zapakowana. Taką metalową puszkę możemy z łatwością wykorzystać ponownie bądź też oddać ją producentowi, jeśli daje nam taką możliwość. Dodatkowo kosmetyki w takiej formie są dużo bardziej wydajne niż ich odpowiedniki w plastikowych opakowaniach.
Higiena jamy ustnej
Pasty do zębów i szczoteczki nieodzownie łączą się z plastikiem. W związku z tym, iż są one zużywane dosyć szybko, warto zastanowić się nad bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Przy szczoteczkach do wyboru mamy szczoteczki elektryczne oraz manualne. Te elektryczne wykonane są z plastiku, ich wymienne końcówki także, zatem nie ma dla nich innej alternatywy. Natomiast manualne możemy wybrać z materiałów naturalnych, z naturalnym włosiem, które będą nadawać się do kompostowania. Jest też alterantywa zrobiona z plastiku z recyklingu, która również jest lepsza od tej klasycznej plastikowej. Zwróćmy też uwagę na opakowanie szczoteczek – wybierzmy te, które są w kartoniku zamiast tych w plastikowej otoczce. W temacie past do zębów mamy do wyboru klasyczne pasty w tubce, klasyczne pasty w słoiczkach, pasty w proszku oraz pasty w tabletkach. Ekologicznym wyborem są tutaj trzy ostatnie opcje, dostępne w wielu sklepach internetowych oraz w niektórych drogeriach. Pasty w proszku stosuje się poprzez nałożenie proszku na szczoteczkę i wymycie nim zębów, tabletki natomiast rozgryza się, a następnie szczotkuje zęby wilgotną szczoteczką. Z higieną jamy ustnej wiąże się także stosowanie płynów do płukania, które najczęściej są w plastikowych butelkach. Lepszą alternatywą dla tego typu płynów jest płyn wykonany w domu, z wody i olejku miętowego, szałwi i olejku lub wody i sody oczyszczonej, w zależności od tego, jaki płyn chcemy uzyskać. Taki płyn jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale także lepszy dla naszego zdrowia ze względu na brak sztucznych i chemicznych stubstancji obecnych w dużych ilościach w sklepowych środkach do płukania jamy ustnej. Na rynku dostępne są również ekologiczne nici dentystyczne w szklanych opakowaniach, wykonane z włókna bambusowego lub jedwabnego. Po wykorzystaniu nici wystarczy dokupić wymienny wkład, a nie nowe opakowanie w całości, dzięki czemu ograniczamy odpady.
Wielorazowość
Podstawą w ograniczaniu plasitku jest korzystanie z alternatyw wielorazowego użytku, których w sklepach i drogeriach jest coraz więcej. Mamy wielorazowe płatki i patyczki kosmetyczne, które sprawdzają się lepiej niż ich jednorazowe odpowiedniki. Płatki kosmetyczne możemy kupić lub wykonać sami z bawełnianego materiału. Po użyciu płatek wystarczy przeprać ręcznie lub wrzucić do woreczka i wyprać razem z innymi rzeczami. Patyczki kosmetyczne natomiast wykonane są np. z silikonu i wystarczy po użyciu przemyć je wodą i mydłem. Kolejnym wielorazowym produktem pozwalającym ograniczyć sporo plastiku jest metalowa maszynka do golenia. Używane dawniej maszynki z wymiennymi żyletkami wracają do łask i są prawdziwym hitem w drogeryjnym świecie. Wystarczą na lata używania, a wymienne żyletki dostaniemy w papierowym opakowaniu. Taką maszynką wbrew powszechej opinii trudno się zaciąć, ich używanie jest niezwykle proste i bezproblemowe. Wielorazowość rozpowszechniła się również w świecie higieny menstruacyjnej, na co składają się silikonowe kubeczki menstruacyjne, wielorazowe podpaski, wkładki oraz tampony. Wiele kobiet nie jest przekonanych do tych produktów, jednak w momencie przełamania swoich lęków i podjęcia decyzji o spróbowaniu korzystania z kubeczka lub wielorazowej podpaski przekonują się do prawdziwej rewolucji w swoim życiu. Kubeczek menstruacyjny to dla wielu kobiet wspaniała alternatywa nie tylko ze względu na ograniczenie odpadów, ale także na wygodę oraz zdrowie.
Opakowania
Metal i szkło są materiałami, które mogą być przetwarzane setki razy i nie tracą na swojej jakości. Poza tym, słoiczki czy puszki bez problemu możemy wykorzystać ponownie do przechowywania przedmiotów lub innych form upcyklingu. Dlatego też, jeśli mamy taką możliwość, szukajmy kosmetyków dostępnych w szklanych oraz metalowych opakowaniach. Na rynku jest ich coraz więcej, zatem nie trzeba wkładać dużego wysiłku w ich szukanie na sklepowych półkach. Pamiętajmy jednak by po zużyciu produktu, jeśli nie chcemy opakowania wykorzystać ponownie, wyrzucić je do odpowiedniego kontenera. Niektóre firmy decydują się na opcję zwrotów ich opakowań w zamian za zniżkę na produkty lub gratisowy produkt. Opakowania można wysłać kurierem bądź oddać do wybranych punktów, których powstaje coraz więcej i idea ta się wciąż rozrasta. Podobnie jak opcja związana z możliwością napełniania własnych butelek kosmetykami w punktach ze stoiskami re-fill. W Polsce takie punkty we Wrocławiu i Warszawie posiada marka Yope oraz w Łodzi marka OnlyBio, punkty refill można znaleźć także w niektórych sklepach zero-waste.
Minimalizm
Kluczem do sukcesu w przypadku łazienki bez plastiku jest ograniczenie kupowanych produktów do minimum. Często można złapać się na tym, że na łazienkowej półce znajduje się kilka rozpoczętych butelek balsamów, pojemniczków z kremami czy też żeli pod prysznic. Zastanówmy się, które produkty są nam naprawdę potrzebne, a które zbędne. Gdy już wiemy, czego potrzebujemy w łazience, pamiętajmy o wykorzystywaniu kosmetyków do końca zanim kupimy następny. Dzięki temu unikniemy nadmiaru produktów, niepotrzebnych odpadów oraz zmarnowanego kosmetyku.
Ograniczenie plastiku w łazience do minimum, jak wiele zmian w życiu ekologicznym, może z początku kojarzyć się z koniecznością włożenia dużego wysiłku i wprowadzeniem wielu ograniczeń. Jednak w związku z szybkim rozwojem rynku produktów ekologicznych i rozpowszechnieniu ich możemy bez problemu, małymi krokami, wyeliminować plastik z naszych łazienek. Wystarczą chęci i trochę wiedzy by móc cieszyć się minimalistyczną i ekologiczną łazienką w duchu less waste.