Z zasady przeterminowane leki powinny trafić do specjalnych pojemników, które znajdują się m. in. w aptekach, przychodniach czy szpitalach. To samo dotyczy syropów i kropli – nie wolno ich wylewać do toalety lub zlewu.
Dlaczego medykamenty nie powinny trafiać do zwykłych koszy z odpadami komunalnymi czy być wylewane do zlewów i ubikacji? Odpowiedź jest prosta – to odpady niebezpieczne, stwarzające poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, bowiem rozkładają się nawet kilkadziesiąt lat, a zawarte w nich związki przenikają do gleby i wody zatruwając rośliny i zwierzęta i stanowią również zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Dlatego przeterminowane leki powinny trafić do osobnych pojemników w aptekach czy przychodniach. Jednak nie wszystkie środki medyczne są przyjmowane w takich punktach. Chodzi m.in. o zużyte igły, strzykawki czy ampułkostrzykawki, jak również o termometry rtęciowe czy zużyte środki opatrunkowe. Te należałoby oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zwykle w tych punktach przyjmowane są wszystkie przeterminowane medykamenty, jak również zepsuty elektroniczny sprzęt medyczny.
Jak prawidłowo wyrzucać leki?
Tabletki lub kapsułki powinno się wyrzucać w blistrach lub pojemniczkach zbiorczych, syropy w buteleczkach, maści i kremy w tubkach, a aerozole w nieuszkodzonych opakowaniach. Wcześniej jednak winno się oddzielić tekturowe opakowania i ulotki i wyrzucić do pojemnika na papier.