Fotowoltaika

Fotowoltaika

Fotowoltaika to jedna z najszybciej rozwijających się technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii na świecie, która zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Polega ona na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Krzem, z którego zbudowane są panele fotowoltaiczne, pochłaniając jednostki światła, wprawia w ruch elektrony tworzące prąd stały, który po zamianie na prąd zmienny za pomocą inwertera, może być wykorzystywany jako energia elektryczna w budynku.

 

W Polsce, wbrew pozorom, panują bardzo dobre warunki klimatyczne do korzystania z fotowoltaiki. Oczywiście liczba słonecznych dni w roku jest w naszym kraju znacząco mniejsza niż np. w południowej Europie, ale dzięki temperaturze powietrza rzadko przekraczającej 25 stopni Celsjusza, praca paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo efektywna. Zbyt wysokie temperatury powietrza wpływają bowiem na spadek ilości produkowanej energii elektrycznej przez tego typu instalacje, co powoduje, że różnica w potencjale wykorzystywania energii słonecznej do produkcji prądu między np. Hiszpanią a Polską nie jest aż tak duża jak mogłoby się wydawać.

 

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu we własną instalację fotowoltaiczną, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Różnice między poszczególnymi regionami Polski pod względem natężenia promieniowania słonecznego nie są duże, ale jednak istnieją. Najlepsze warunki klimatyczne panują w południowo-wschodniej Polsce, a stosunkowo najmniej korzystne w północno-zachodniej części kraju. Jeśli jednak konkretne miejsce w którym ma powstać instalacja nie jest zacienione, to niezależnie od lokalizacji geograficznej, inwestycja w tą technologię będzie opłacalna. Warunkiem koniecznym do tego jest jednak odpowiedni dobór rodzaju instalacji, typu paneli fotowoltaicznych, jakości sprzętu oraz jego podstawowych parametrów technicznych, dostosowanych do zapotrzebowania danego obiektu na energię elektryczną. Bardzo ważny jest również poprawny montaż instalacji, uwzględniający rodzaj dachu i kąt jego nachylenia, a także usytuowanie budynku względem kierunków świata lub optymalny wybór miejsca w przypadku naziemnej instalacji.


W ostatnich kilku latach mieliśmy do czynienia z bardzo dynamicznym rozwojem branży fotowoltaicznej w Polsce, w związku z czym na rynku działa obecnie bardzo wiele firm. Nie brakuje dużych, ogólnopolskich firm, mających w ofercie wiele rodzajów rozwiązań technologicznych zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych oraz rolników. Jeszcze większy wybór mamy wśród małych, lokalnych firm i niezależnych instalatorów specjalizujących się często tylko w jednym rodzaju serwisu. Na rynku dostępnych jest także wiele rodzajów urządzeń oferowanych przez producentów krajowych i zagranicznych.

Co możesz Zrobić dla Środowiska

Razem dla Planety

promujemy ekologiczne rozwiązania i styl życia