Pompy Ciepła

Stale rozwijająca się technologia pomp ciepła to jedno z najlepszych rozwiązań ekologicznych służących ogrzewaniu budynków i domów jednorodzinnych. Przede wszystkim jest to znakomita alternatywa dla konwencjonalnych systemów grzewczych opartych na kotłach i piecach węglowych, a także dla takich wykorzystujących paliwa ciekłe czy gazowe. Inwestycje w tą ekologiczną technologię przynoszą największe korzyści w walce ze smogiem, ale dzięki jej wysokiej wydajności, przyczyniają się także do znaczącej redukcji emisji CO2 w stosunku do wielu innych rodzajów systemów grzewczych. 

 

 

Pompa ciepła to urządzenie powodujące przepływ ciepła do obszaru o wyższej temperaturze z obszaru o temperaturze niższej. Istnieje wiele rodzajów tych urządzeń, ale najczęściej stosowane są pompy gruntowe, w których źródłem ciepła jest energia geotermalna znajdująca się pod powierzchnią ziemi oraz pompy powietrzne, które wykorzystują energię z powietrza zewnętrznego. Oba rodzaje pomp można wykorzystywać zarówno do ogrzewania domu jak i do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Wśród pomp powietrznych dostępne są także urządzenia służące jedynie do ogrzewania powietrza – tzw. pompy powietrze-powietrze, które przy okazji mogą służyć również jako klimatyzator podczas letnich upałów.

 

Gruntowe pompy ciepła są bardziej wydajne niż powietrzne, ze względu na fakt, że ciepło jest przenoszone przez grunt poprzez ruch wody, a woda ma większą zdolność zatrzymywania ciepła niż powietrze. Dodatkowo, w miesiącach zimowych, gdy zdarza się, że temperatura powietrza spada poniżej zera, różnica w wydajności jeszcze bardziej wzrasta na korzyść pomp gruntowych, których źródło ciepła utrzymuje się na stałym poziomie około +10 stopni Celsjusza.


Powietrzne pompy ciepła są dużo łatwiejsze w montażu, a ich instalacja nie wymaga zaawansowanych i kosztownych prac ziemnych, które są konieczne w przypadku pomp gruntowych. Dlatego inwestycja w powietrzną pompę ciepła jest znacznie tańsza, a przede wszystkim nie wymaga odpowiednio dużej powierzchni działki wokół domu, która jest warunkiem koniecznym w przypadku instalacji pomp gruntowych.


Dobrze dobrana i poprawnie zainstalowana pompa gruntowa, może być jedynym źródłem ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody w domu. W przypadku pomp powietrznych, więcej zależy od klasy konkretnego urządzenia, gdyż w niektórych przypadkach, podczas mroźnej zimy, może okazać się konieczne korzystanie z dodatkowego źródła ogrzewania np. z grzałki elektrycznej wspomagającej pompę. Silnik sprężarki każdej z tych rodzajów pomp, jest także zasilany energią elektryczną, ale jej zużycie jest stosunkowo niewielkie w porównaniu do ilości wytwarzanej energii cieplnej. Bardzo dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia ekologii jest więc wsparcie pompy ciepła instalacją fotowoltaiczną dostarczającą prąd.


Największy zakres możliwości wykorzystania technologii pomp ciepła istnieje na etapie projektowania i budowy nowego domu, ale niemal w każdym, nawet starym budynku można znaleźć sposób na skorzystanie z tej nowoczesnej i niezwykle efektywnej formy elektrycznego ogrzewania wykorzystującego odnawialne źródła energii.

Co możesz Zrobić dla Środowiska

Razem dla Planety

promujemy ekologiczne rozwiązania i styl życia