Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku produkujemy w naszym kraju ponad 12 mln ton odpadów rocznie. Główną osią naszego systemu zarządzania odpadami są instalacje mechaniczno – biologiczne. Jednakże uzupełnieniem tego systemu są spalarnie śmieci, których w Polsce jest 8.
Śmieci wytwarzamy wszyscy i to w zatrważająco szybkim tempie. Staramy sobie z nimi jakoś radzić i coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, że ich segregacja jest bardzo pomocna. Jednak poradzenie sobie z tak ogromną ilością śmieci sprawia nam jednak spore kłopoty. Dane zebrane przez Eurostat pokazują, że przeciętny Europejczyk produkuje 481 kg odpadów komunalnych rocznie. Natomiast Polak – 270 kg. W zestawieniu krajów, których mieszkańcy produkują najwięcej śmieci przodowali z kolei Duńczycy z wynikiem 747 kg.
W ograniczeniu ilości śmieci zalegających na wysypiskach mogą pomóc spalarnie śmieci, które przyczyniają się do znacznego ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Natura i przyszłe pokolenia podziękują nam za budowanie nowych spalarni śmieci. Trzeba nadmienić, że spalarnie śmieci, to nie jest pomysł współczesny, ponieważ pierwsza na ziemiach polskich powstała już w 1912 roku w Warszawie i działała do 1944 roku. W 1929 roku z natomiast oddano do użytku spalarnie w Poznaniu, która działała do roku 1954. Zobaczcie, które miasta w Polsce mogą pochwalić się posiadaniem nowoczesnych spalarni odpadów.
Kraków
W Krakowie spalarnia odpadów rozpoczęła działanie w grudniu 2015 roku. Jej otwarcie poprzedzone było licznymi konsultacjami społecznymi, ponieważ mieszkańcy sąsiadujący ze spalarnią mieli poważne obawy co do funkcjonowania zakładu i jego wpływu na ich codzienne życie. Urzędnicy zorganizowali nawet przedstawicielom mieszkańców wyjazd do Wiednia, gdzie mogli zobaczyć funkcjonowanie tamtejszej spalarni, która działa pośród domów i osiedli.
Krakowska spalarnia może przekształcić 220 tys. ton odpadów komunalnych w ciągu roku i wyprodukować tym samym około 65 tys. MWh prądu i 280 tys. MWh ciepła. Spalarnia może pracować minimum 81 tys. godzin rocznie. Od czerwca 2016 do maja 2017 krakowski Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów spalił 222 729, 41 ton odpadów komunalnych, co dało 56 670 MWh energii elektrycznej i 740 108 GJ energii cieplnej.
Poznań
Spalarnię w stolicy Wielkopolski oddano do użytku w marcu 2017 roku. Jest w stanie przekształcić rocznie około 210 tys. ton odpadów. Poznańska spalarnia zaopatruje tamtejszą sieć cieplną w energię oraz oddaje prąd do krajowej sieci elektrycznej.
Bydgoszcz
Bydgoska spalarnia odpadów została oddana do użytku w 2015 roku. Jej budowa trwała od 2013 roku, w sumie 787 dni. Zakład może przetworzyć 180 tys. ton odpadów rocznie, pracując maksymalnie 8 tys. godzin rocznie. Może tym samym wyprodukować 54 tys. MWh energii elektrycznej i 648 GJ energii cieplnej.
Szczecin
Zakład termicznego przetwarzania odpadów w Szczecinie został oddany do użytku w grudniu 2017 roku. W tym momencie tamtejsza spalarnia jest w stanie przyjąć 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Zapewnia ona prąd i ciepło dla około 30 tys. mieszkań.
Białystok
W lutym 2016 roku w Białymstoku otwarto spalarnię, która jest w stanie przyjąć i przetworzy ć 15 tys. ton odpadów komunalnych w ciągu zaledwie jednej godziny, co daje 120 tys. ton odpadów rocznie. Białostocka spalarnia jest w stanie wytworzyć 43 tys. MWh prądu i 360 GJ energii cieplnej.
Rzeszów
W stdolicy Podkarpacia spalarnia działa od 2018 roku. Nalężąca do spółki PGE Energia Cieplna spalarnia może przyjąć 100 tys. ton odpadów rocznie. Jednak dla dynamicznie rozwijającego się Rzeszowa, to wciąż za mało więc podjęto decyzję o jej rozbudowie o drugą linię produkcyjną. W wyniku tego moce przerobowe zakładu wzrosną o 80 tys. ton rocznie.
Obecnie spalarnia jest w stanie wytworzyć 7,6 MWh energii elektrycznej i 4,6 GJ energii cieplnej. Spalarnia może pracować przynajmniej 8 tys. godzin rocznie.
Konin
Konin jest przykładem, że nawet w niewielkim mieście spalarnia odpadów komunalnych jest potrzebnym zakładem. Tamtejsza spalarnia została oddana do użytku w 2015 roku, a jej budowa trwała 3 lata.
Warszawa
Stolica Polski wybudowała spalarnię śmieci już w 2001 roku, ale był to niewielki zakład na warszawskim Targówku. Mógł on przetwarzać rocznie około 60 tys. ton odpadów więc na tle innych miast jest to skromna liczba. Jednak w 2020 roku władze stolicy zdecydowały o rozbudowie zakładu, który docelowo ma mieć przepustowość 305,2 tys. ton rocznie, co uczyni go największym tego typu zakładem w Polsce. Biorąc pod uwagę, że Warszawa jest największą w Polsce metropolią nie ma się co dziwić.
Gdańsk
Plany na budowę swoich spalarni śmieci ma wiele innych polskich miast. W 2023 roku do użytku zostanie oddana spalarnia odpadów w Gdańsku, która będzie w stanie przyjąć 160 tys. ton odpadów rocznie.
Źródło: naukawpoplsce.pap.pl, inzynieria.com