Problem nadmiernej produkcji odpadów i niewłaściwego postępowania z nimi, nie ogranicza się jedynie do tak oczywistych skutków jak zanieczyszczenia wód, gleby i powietrza, ale także ściśle wiąże się ze zmianami klimatu. Nawet najbardziej nowoczesne spalarnie emitują znaczne ilości CO2 do atmosfery, podobnie jak każdy proces produkcyjny wykorzystujący surowce wtórne uzyskane w wyniku poprawnej segregacji. Dlatego najważniejszą rzeczą jest umiarkowana i racjonalna konsumpcja pozwalająca w pierwszej kolejności ograniczyć ilość produkowanych towarów, a dzięki temu również ilość powstających odpadów. Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady jakie warto wprowadzić do swojego codziennego życia, aby możliwie skutecznie przyczynić się do zmniejszenia skali problemu.
- Ograniczaj liczbę wszelkich produktów jakie kupujesz tylko do tych, których naprawdę potrzebujesz. Zmniejszając konsumpcję, zapobiegniesz powstawaniu nowych odpadów. Dowiedz się czym jest minimalizm.
- Unikaj marnotrawstwa żywności. Kupowanie zbyt dużej ilości pożywienia, skutkuje nie tylko powstawaniem większej ilości odpadów organicznych, ale często także szklanych, papierowych i plastikowych pochodzących z opakowań. Dowiedz się więcej na temat tego jak ograniczać marnotrawstwo żywności.
- Robiąc zakupy, zwracaj uwagę na ich opakowania. W miarę możliwości, wybieraj te produkty, które da się kupić bez opakowania lub te z jak najmniejszym opakowaniem.
- Kupując przez internet, staraj się zamawiać towary u sprzedawców, którzy przywiązują wagę do ograniczania ilości używanego opakowania a także do materiałów z jakiego jest ono wykonane.
- W miarę możliwości, unikaj kupowania wszelkich produktów jednorazowego użytku. Dowiedz się dlaczego warto to robić.
- Gdy masz wybór, postaw na zakup produktu wyższej jakości, który będzie można dłużej użytkować niż produkt niskiej jakości wykonania, który po krótkim czasie będzie nadawał się do wyrzucenia i trzeba będzie kupić nowy.
- Zanim kupisz prezent, postaraj się upewnić, że na pewno będzie on przydatny dla obdarowanej osoby. Jeśli to niemożliwe, rozważ wręczenie gotówki lub bonu, także na usługi zamiast do sklepu. Zupełnie nietrafiony prezent, szybko może stać się odpadem.
- Pożycz zamiast kupować, zwłaszcza, gdy potrzebujesz produktu, którego nie będziesz często używać.
- Zanim cokolwiek wydrukujesz, zastanów się czy na pewno jest to konieczne. Jeśli już musisz to zrobić, staraj się drukować dwustronnie.
- Każdą kartkę papieru w notatnikach, zeszytach, blokach rysunkowych dla dzieci itd., wykorzystuj dwustronnie i tak długo jak to tylko możliwe.
- Jeśli posiadasz w domu plastikową torbę na zakupy, wykorzystaj ją jak największą liczbę razy, a gdy się zepsuje, zaopatrz się w torbę wielorazowego użytku.
- Pij wodę z kranu, przynajmniej od czasu do czasu, zamiast kupować wodę mineralną lub źródlaną w butelkach plastikowych. Zmniejszysz w ten sposób ilość plastikowych odpadów. Upewnij się jednak najpierw czy w Twoim miejscu zamieszkania i w Twoim budynku, jest to bezpieczne dla zdrowia.
- Gdy zamawiasz kawę/jedzenie na wynos, przyjdź ze swoim kubkiem/pojemnikiem wielorazowego użytku.
- Pakując samemu prezent, paczkę lub innego rodzaju przesyłkę, staraj się robić to w minimalistyczny sposób, jednocześnie pamiętając o używaniu biodegradowalnych materiałów, surowców z recyklingu lub nawet używając materiały, które posiadamy w domu np. stare gazety.
- Zamiast wyrzucać rzeczy, które zostały już zużyte i spełniły swoją pierwotną funkcję, staraj się je ponownie wykorzystać do innych celów, dając im nowe życie. Poznaj Upcykling.
- Napraw zamiast wyrzucać. Zepsute/uszkodzone przedmioty/sprzęty, napraw sam jeśli potrafisz, a jeśli nie, oddaj do serwisu lub punktu napraw.
- Segreguj odpady, których powstania nie dało się uniknąć. Rób to jak najdokładniej potrafisz i zgodnie z zasadami prawidłowej segregacji śmieci, pamiętając też o odpadach niebezpiecznych, które powinny trafić do specjalnie wyznaczonych punktów.
- Wszelkiego typu zwrotne butelki szklane np. po piwie, oddawaj zawsze do sklepu zamiast segregować i wyrzucać.
- Zgniataj wszelkie plastikowe butelki, puszki aluminiowe i inne opakowania/przedmioty z tworzyw sztucznych i metali, zanim wrzucisz je do pojemnika zbiorczego przeznaczonego do gromadzenia tego typu odpadów.
- Nie wstydź się podnosić i segregować śmieci znalezionych w parkach, lasach, na plaży, a nawet na trawnikach czy na ulicy. Im więcej zbierzesz porzuconych, cudzych śmieci, tym bardziej przysłużysz się środowisku.
- Jeśli posiadasz swój ogródek, rozważ postawienie w nim kompostownika. Z odpowiednich bioodpadów i odpadów zielonych, można tworzyć bardzo dobrej jakości nawóz na własne potrzeby, a przy okazji recyklować część śmieci produkowanych w swoim domu. Dowiedz się więcej.