Ocieplenie klimatu jest zjawiskiem globalnym, na który wpływ ma mnóstwo czynników. Jednym z nich jest działalność człowieka polegająca na przekształcaniu powierzchni Ziemi oraz na emisji znacznej ilości gazów cieplarnianych takich jak dwutlenek węgla i metan. Jeśli zmiany klimatu będą postępowały zbyt szybko, skutki dla środowiska naturalnego będą katastrofalne i pociągną za sobą również ogromne koszty społeczne i gospodarcze. Dlatego każdy z nas powinien się już dziś zastanowić co może zmienić w swoim codziennym życiu, aby mieć udział w globalnym wysiłku na rzecz zatrzymania lub spowolnienia zjawiska ocieplenia klimatu. Problem jest na tyle złożony, że istnieje bardzo wiele rzeczy, które można zrobić. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
- Ograniczaj marnotrawstwo żywności. Do emisji gazów cieplarnianych dochodzi na każdym etapie produkcji i dystrybucji, a także na wysypiskach, gdzie trafia znaczna część zmarnowanej żywności. Sprawdź w jaki sposób możesz walczyć z tym problemem.
- Kupuj tylko naprawdę niezbędne produkty. Zmniejszając konsumpcję, wpłyniesz na zmniejszenie produkcji oraz transportu, które pochłaniają znaczne ilości energii, pochodzącej głównie ze spalania paliw kopalnych. Dowiedz się czym jest minimalizm.
- Robiąc wszelkiego rodzaju zakupy, w tym spożywcze, staraj się wybierać te artykuły, które są produkowane blisko Twojego miejsca zamieszkania. Im dłuższy dystans musi przebyć towar z fabryki lub pola uprawnego do Twojego sklepu/domu, tym większy ślad węglowy zostawia z uwagi na transport, magazynowanie itd. W kuchni stawiaj na lokalne produkty sezonowe.
- Staraj się wpłynąć na zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów. Wysypiska śmieci i spalarnie powodują znaczną emisję gazów cieplarnianych Dowiedz się jak można temu zapobiegać.
- Zmień swoją dietę na bardziej roślinną, zmniejszając konsumpcję mięsa. Obecnie największą część spośród wylesionych obszarów, przeznacza się na pastwiska i uprawy paszy, a przemysłowa hodowla zwierząt odpowiada wg. różnych szacunków za kilkanaście procent całej światowej emisji gazów cieplarnianych. Sprawdź czym jest fleksitarianizm
- Zastosuj się do wszystkich punktów z naszej listy działań antysmogowych. Wszystko co przyczynia się do ograniczania zjawiska smogu, przyczynia się również w mniejszym lub większym stopniu do ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
- Angażuj się w akcje sadzenia drzew. Jeśli masz własny ogród lub kawałek ziemi, działaj na własną rękę i redukuj ilość dwutlenku węgla w atmosferze.
- Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, w którym energia elektryczna dostarczana jest z elektrowni węglowej, zainwestuj w rozwiązania ekologiczne takie jak instalacja fotowoltaiczna lub przydomowa elektrownia wiatrowa i wykorzystuj energię odnawialną do produkcji prądu.
- Oszczędzaj energię elektryczną w swoim domu/mieszkaniu, zwłaszcza jeśli pochodzi ona z elektrowni węglowej. Sprawdź w jaki sposób warto to robić. Zobacz
- Oszczędzaj ciepłą wodę użytkową niezależnie od tego, czy jest podgrzewana przez ciepło sieciowe wyprodukowane w elektrociepłowni, przez piecyk gazowy, czy przez kocioł lub piec węglowy. Dowiedz się jakie nawyki w tym pomogą.
- W sezonie grzewczym staraj się oszczędzać energię cieplną w swoim domu/mieszkaniu niezależnie od tego w jaki sposób jest ona dostarczana i z jakiego źródła pochodzi. Zobacz
- Zrezygnuj ze zbędnych podróży lotniczych. Jeśli jest taka możliwość, wybieraj podróż koleją, która pod względem emisji gazów cieplarnianych jest bardziej przyjazna środowisku niż samolot czy samochód.