W skali globalnej woda jest surowcem odnawialnym, jednak lokalnie mogą występować bardzo duże jej braki, zwłaszcza jeśli chodzi o czystą wodę pitną. Taka sytuacja, z wielu powodów zaczyna mieć miejsce w naszym kraju, dlatego oszczędzanie wody i dbanie o jej cenne zasoby jest niezwykle istotne. Każdy z nas może zrobić bardzo wiele w swoim codziennym życiu, aby przyczynić się do walki z suszą. Poniżej prezentujemy listę prostych czynności oraz nawyków jakie warto w sobie wyrobić. Dzięki zastosowaniu się do tych punktów, zaoszczędzimy znaczące ilości wody w naszym domu i wyświadczymy przysługę środowisku naturalnemu, a przy okazji zapłacimy dużo niższe rachunki.
- Upewnij się, czy w Twoim domu/mieszkaniu nie ma usterki w postaci kapiącego kranu, cieknącej spłuczki w toalecie itd. Każda awaria tego typu, zwłaszcza toalety, potrafi spowodować ogromne straty wody, jeśli nie zostanie szybko naprawiona.
- Kupując nową baterię umywalkową, wybierz armaturę najwyższej klasy ekologicznej “Z” o niskim przepływie wody. Jeśli posiadasz w domu stare baterie, sprawdź czy są wyposażone w perlator – nakładkę w postaci sitka na końcówkę kranu, która poprzez napowietrzenie strumienia wody, zmniejsza jej zużycie.
- Jeśli w toalecie korzystasz ze spłuczki dwuprzyciskowej, spróbuj jak najczęściej używać jedynie połowy zbiornika do spłukiwania sedesu. Okaże się, że w większości sytuacji będzie to rozwiązanie absolutnie wystarczające. W przypadku gdy nie ma większej potrzeby, możesz rozważyć odłożenie spłukiwania na później.
- Staraj się zdecydowanie rzadziej zażywać kąpieli w wannie, a zamiast tego brać krótki prysznic. Nie przesadzaj też z częstotliwością korzystania z prysznica.
- Gdy już bierzesz kąpiel, możesz wykorzystać później wodę z wanny np. do umycia podłogi.
- Myjąc ręce nad umywalką, odkręć wodę na jedną sekundę, żeby zwilżyć ręce, po czym zakręć. Na czas mydlenia rąk, nie potrzebujesz wody lejącej się z kranu. Wystarczy, że ponownie odkręcisz wodę na kilka sekund, żeby spłukać mydło po zakończeniu czynności.
- Podczas mycia zębów, nie zostawiaj odkręconej wody i korzystaj z kubeczka do płukania jamy ustnej.
- Do golenia wykorzystaj niewielką ilość wody na dnie umywalki zamiast robić to przy odkręconym kranie.
- Unikaj ręcznego mycia naczyń na rzecz korzystania ze zmywarki, która zużywa zdecydowanie mniej wody niż mycie tradycyjne. Staraj się również uruchamiać jedynie pełną zmywarkę, co przełoży się na rzadsze jej włączanie.
- Planuj robienie prania tak, żeby zawsze zapełniać pralkę i przez to jak najrzadziej ją uruchamiać.
- Podczas gotowania używaj tylko tyle wody ile faktycznie potrzebujesz. Nie gotuj np jednej torebki ryżu w dużym garnku pełnym wody.
- Warzywa i owoce myj w misce z wodą zamiast pod kranem, a po zakończeniu czynności wykorzystaj tą wodę np do podlania kwiatków w domu.
- Jeśli pijesz w swoim domu/mieszkaniu kranówkę, trzymaj zawsze w lodówce jedną butelkę z zimną wodą z kranu. W przypadku gdy po odkręceniu kranu, przez pierwsze kilka sekund poleci ciepła woda, zamiast ją marnować, dolejesz do niej zimnej kranówki z lodówki. Możesz też zawsze napić się tylko kranówki z lodówki.
- Nigdy nie myj samochodu na własnym podwórku czy podjeździe. Korzystaj z profesjonalnych myjni samochodowych, które zobligowane są odpowiednimi przepisami do posiadania zamkniętego obiegu wody, dzięki czemu nawet 80% zużytej wody może być wykorzystane ponownie.
- Jeśli mieszkasz w bloku, ale posiadasz balkon, taras lub ogródek na parterze, możesz próbować łapać deszczówkę np. rozstawiając miski w rogach balkonu lub w miejscach, które uznasz za najlepsze w swoim przypadku do tego celu. Pozyskaną w ten sposób wodę deszczową możesz wykorzystać np. do podlewania roślin lub mycia okien.
- Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zainwestuj w profesjonalny system pozyskiwania i gospodarowania wodą deszczową oraz w system odzysku wody szarej, które pozwolą zaoszczędzić ogromne ilości wody.
- Jeśli posiadasz własny ogród lub trawnik, stosuj podstawowe zasady mające na celu maksymalne zredukowanie ilości wody zużywanej do jego podlewania. Sprawdź jak oszczędzać wodę w ogrodzie.
- Pamiętaj, że każda Twoja decyzja zakupowa, przekłada się w pośredni sposób na poziom zużycia wody w przemyśle. Wyprodukowanie niemal każdej rzeczy jaką kupujesz, pochłania większe lub mniejsze ilości wody. Staraj się więc kupować tylko te produkty, których naprawdę potrzebujesz.
- Nie marnuj żywności. Rolnictwo również pochłania duże ilości wody, więc wyrzucanie jedzenia to pośrednio również marnowanie wody. Dowiedz się więcej na temat tego jak ograniczać marnotrawstwo żywności.
- Nasza dieta, także w pośredni sposób wpływa na poziom zużycia wody. Im mniej produktów odzwierzęcych jest w naszej diecie, tym mniej wody marnujemy. Jeśli na co dzień spożywasz stosunkowo dużo mięsa, postaraj się to zmienić. Zwłaszcza ogranicz wołowinę, gdyż to właśnie produkcja tego mięsa pochłania najwięcej wody.