19,5 miliona złotych ma kosztować modernizacja systemu ciepłowniczego opartego na geotermii w Mszczonowie. Inwestycję realizować będzie spółka Geotermia Mazowiecka, zaś pieniądze na ten cel mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak informuje na swej stronie UM Mszczonowa, będzie to dotacja w kwocie ok. 6,3 mln zł oraz pożyczka o wartości ok. 9,5 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona we wrześniu 2023 roku i będzie prowadzona w ramach programu „Polska Geotermia Plus”. Same prace mają polegać na budowie odwiertu geotermalnego Mszczonów GT-1, rekonstrukcji otworu geotermalnego Mszczonów IG-1 i połączenie ich w dublet eksploatacyjno-chłonny. Jednocześnie nastąpi przebudowa i unowocześnienie systemu grzewczego w tym mieście.
Dzięki tym inwestycjom Geotermia Mazowiecka będzie wytwarzać o ok. 2,32 MWt ciepła więcej niż obecnie. Oznacza to, że rocznie do atmosfery emitowane będzie około 914 ton dwutlenku węgla mniej. Już teraz wykorzystanie ciepła z wnętrza ziemi wpłynęło na znaczną poprawę jakości powietrza w mieście, bowiem rozwiązanie to pozwoliło na zastąpienie trzech dotychczas pracujących osiedlowych kotłowni węglowych.
Od roku 2000 Mszczonów wykorzystuje wody termalne z odwiertu o głębokości 1602,5 metra do celów grzewczych oraz spożywczych. Tu również otwarto jedno z większych kąpielisk termalnych w tej części kraju, którego właścicielem jest gmina Mszczonów.
Źródło: mszczonow.pl