21 marca rozpoczęły się treningi przed kolejną rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do tegorocznej akcji zgłosiło się już 90 miast i gmin m.in Bydgoszczy, Poznań, Katowice, Białystok, Toruń, Gdynia, Zielona Góra, Leszno, Koszalin, Inowrocław i Zduńska Wola.
Warto przypomnieć, że w 2023 roku w akcji uczestniczyło prawie 70 tysięcy uczestników, którzy wykręcili 13 milionów kilometrów. Wśród miast prezydenckich w 2023 roku najlepsi okazali się – drugi raz z rzędu – rowerzyści z Białej Podlaskiej. W rankingu gmin triumfowała gmina Otyń. Wśród miast od 65 do 100 tys. mieszkańców zwyciężył Nowy Sącz, od 100 do 200 tys. mieszkańców Gorzów Wielkopolski, zaś wśród powyżej 200 tys. mieszkańców zwyciężyła Bydgoszcz.
Obecnie trwają treningi, które zakończą się 21 maja, zaś w czerwcu zacznie się bój o tytuł rowerowej stolicy. Chętni chcący dołączyć do rywalizacji w swoich miejscowościach mogą to uczynić poprzez bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, która będzie sumować przejechane kilometry. Do Treningu w aplikacji Aktywne Miasta można dołączyć w każdej chwili. Wystarczy pobrać i zainstalować bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, wybrać „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2024 – UWAGA: dla Miast.
Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się dla wybranego miasta. W głównej rywalizacji natomiast obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców.
Wśród miast, które przystąpiły do rywalizacji znalazły się m.in. Gdynia, Gniezno, Racibórz, Żory, Zduńska Wola oraz Katowice, które po raz drugi przystąpiły do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.
„Oczywiście udział w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski traktujemy bardziej jako zabawę niż wyścig. To kolejny sposób na zachęcenie mieszkańców naszego miasta do wyboru roweru jako środka transportu. Projekt Rowerowej Stolicy Polski znakomicie wpisuje się w nasze dotychczasowe działania związane z promocją roweru wśród mieszkańców, ale i pracowników Urzędu Miasta. Liczymy na to, że podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, dołączą do nas zarówno indywidualni rowerzyści, jak i grupy np. reprezentujące konkretne przedsiębiorstwa, instytucje, stowarzyszenia czy szkoły” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. W ubiegłym roku dla Katowic kilometry kręciło ponad 600 rowerzystów, którzy w finałowej rozgrywce przejechali 137 299 km.
„Trening to tylko zabawa oraz okazja do poznania aplikacji i zasad naszej rywalizacji. Warto podkreślić, że rok temu o tej samej porze mieliśmy 62 samorządy, które przystąpiły do treningu, teraz jest ich już 90 i ta liczba cały czas rośnie. Przez tydzień do treningu zapisało się blisko 3 tys. rowerzystek i rowerzystów z całego kraju i ze świata, bo aplikacja nie ma barier geograficznych” – mówi Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.