Energia geotermalna, czyli w skrócie geotermia jest klasyfikowana jako odnawialne źródło energii i pochodzi z wnętrza Ziemi. Efektywne źródła energii zgromadzone są głęboko pod powierzchnią ziemi w postaci gorącej wody, pary lub suchych gorących skał. Zasoby te mogą być z powodzeniem wykorzystywane do generowania energii elektrycznej w specjalnie do tego przygotowanych elektrowniach geotermalnych oraz w układach centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło energii cieplnej.
Powstawanie źródeł odnawialnych pod powierzchnią ziemi jest ściśle związane z obiegiem wody w przyrodzie. Woda z opadów, infiltrująca głęboko do wnętrza Ziemi ulega nagrzaniu do znacznych temperatur w wyniku kontaktu z intruzjami lub aktywnymi ogniskami magmy. Nagrzana może wędrować do powierzchni ziemi w postaci gorącej wody lub pary. Tu należy jednak podkreślić, że proces ten jest stosunkowo powolny.
Zasoby energii geotermalnej pozyskuje się za pomocą wierceń podobnych do odwiertów naftowych. Kluczowe różnice polegają jednak na sposobie wykonania i ich umiejscowieniu. Tu wyróżnić należy pompy ciepła i głębsze odwierty służące do eksploatacji głęboko położonych warstw wodonośnych z gorącą wodą. Za opłacalne uznaje się wydobycie do głębokości 4 km w głąb ziemi.
Obecnie energię geotermalną wykorzystuje się w 64 krajach na świecie. Prym wiodą Islandia i Filipiny. Na terenie Unii Europejskiej z energii geotermalnej pochodzi niecały 1% energii pierwotnej. W Polsce, pomimo bardzo dobrych warunków geotermalnych to ok 0,03% produkowanej energii pierwotnej, a Instalacje geotermalne działają obecnie jedynie w sześciu miejscach.
Podstawową zaletą geotermii jest fakt, że jej stosowanie nie generuje dodatkowych zanieczyszczeń, a z uwagi na lokalnie występujące zasoby, nie ma konieczności jej transportowania. Brak jest także negatywnego wpływu na krajobraz, a koszt eksploatacji instalacji geotermalnych jest stosunkowo niski.
Wady geotermii to przede wszystkim wysoki koszt budowy instalacji geotermalnych, mała dostępność złóż i ryzyko ich przemieszczania się oraz niebezpieczeństwo zanieczyszczenia atmosfery, a także wód powierzchniowych i głębinowych przez szkodliwe gazy. Jako problem wymienia się także korozję rur i zbyt niską temperaturę wody geotermalnej co powoduje konieczność dodatkowego dogrzewania przy zastosowaniu innych źródeł energii.