Mądre i ekonomiczne gospodarowanie wodą w ogrodzie jest niezwykle ważne z punktu widzenia wysiłków na rzecz zmniejszenia całkowitego zużycia wody w Polsce i ograniczenia jej marnotrawstwa. Im większy ogródek posiadamy, tym większa odpowiedzialność na nas ciąży za właściwe postępowanie w tej kwestii. Szacuje się bowiem, że średnio w ciągu roku, zużywamy ponad 1000 litrów wody na 1 m2 powierzchni ogrodu. Każdy z dumnych posiadaczy ogródka może więc łatwo policzyć jak ogromne ilości zasobów wodnych pochłania jego pielęgnacja.
Niezwykle dobrym rozwiązaniem jest pozyskiwanie i gromadzenie deszczówki, którą można wykorzystać do podlewania ogrodu. Każdy kto ma taką możliwość, powinien zdecydowanie zainwestować w odpowiednią dla siebie instalację do odzysku wody deszczowej, która nie tylko jest darmowa i pomaga ograniczyć zużycie wody pitnej, ale także służy roślinom dużo lepiej niż woda z kranu, gdyż cechuje się niskim pH oraz niskim stężeniem związków wapnia. Bardzo dobra do podlewania roślin jest również woda z przydomowych basenów, nawet jeśli pochodziła z wodociągów, pod warunkiem, że nie była chlorowana lub od ostatniego dodania do niej chloru upłynęło sporo czasu.
Niezależnie od źródła pochodzenia używanej do podlewania wody, warto zapoznać się z poniższymi zasadami, których zastosowanie w praktyce pomaga zaoszczędzić bardzo duże ilości cennego surowca jakim jest woda.
- Dostosuj częstotliwość podlewania roślin w ogrodzie i trawnika do pogody. Rób to tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne i nigdy nie częściej niż co 5 dni, nawet podczas upalnych, suchych, letnich dni.
- Podlewaj o takiej porze dnia, kiedy jest najchłodniej, czyli najlepiej bardzo wczesnym rankiem. Pozwoli to maksymalnie zmniejszyć ilość wody, która wyparuje z powierzchni zamiast zostać wykorzystana przez rośliny.
- Nigdy nie podlewaj podczas silnego wiatru, gdyż wtedy część dostarczanej wody nie trafi tam gdzie powinna, a dodatkowo wiatr przyspiesza parowanie.
- Stosuj się do ogólnej zasady, że najlepiej jest podlewać rzadziej a obficiej i jednocześnie dostarczać wodę powoli, tak, żeby zdążyła wsiąknąć w glebę i dotrzeć do systemu korzeniowego roślin zanim spłynie po powierzchni, bądź wyparuje.
- Staraj się unikać polewania liści roślin, gdyż z ich powierzchni woda szybko wyparuje i zostanie zmarnowana. Dostarczaj wodę bezpośrednio do korzeni poprzez podlewanie ziemi pod roślinami.
- Przykryj powierzchnię ziemi między roślinami warstwą materii organicznej (np. korą, kompostem, igliwiem itd.) o grubości do 10 cm, która pozwoli zatrzymać wodę i utrzymać odpowiedni poziom wilgotności gleby.
- Jeśli jesteś na etapie projektowania swojego ogrodu, dobierz odpowiednie rodzaje roślin do poszczególnych miejsc. Obszar silnie nasłoneczniony powinien być przeznaczony pod gatunki sucholubne, a rośliny wymagające częstszego nawadniania, powinny być sadzone w grupach, co pozwala zoptymalizować zużycie wody.
- Nie stosuj zbyt dużej ilości nawozów, ponieważ powodują one zwiększenie zapotrzebowania roślin na wodę.
- Jeśli posiadasz trawnik, pamiętaj, że im wyższa trawa, tym lepiej utrzymuje wilgoć, a co za tym idzie, nie wymaga tak częstego podlewania jak nisko skoszona trawa.
- Niezależnie od tego, czy korzystasz z prostego zestawu składającego się z węża ogrodowego i końcówki zraszającej czy też z bardziej zaawansowanego systemu nawadniającego, upewnij się, że nie występują w nich żadne nieszczelności powodujące straty wody.
- Nigdy nie używaj węża ogrodowego do mycia powierzchni betonowych jak np. chodnik czy wjazd. Zamiast tego skorzystaj z wiadra i szczotki.
- Pozbywaj się na bieżąco chwastów, które potrafią zużywać spore ilości wody.
- Stosuj hydrożele – dodatki do ziemi ogrodowej, które po wymieszaniu z nią umożliwiają zatrzymanie bardzo dużych ilości wody z opadów i nawadniania.
- Korzystaj z preparatów mikoryzowych, które zwiększają powierzchnię chłonną korzeni i w ten sposób uodparniają rośliny na suszę, pozwalając zmniejszyć zużycie wody do ich podlewania.