W sobotę 10. kwietnia w Krakowie rozpocznie się panel klimatyczny, którego tematem będą zmiany klimatu oraz sposoby na oszczędzanie energii w miastach. Jest to pierwsze takie wydarzenie w Krakowie.
Miejscy aktywiści z Krakowa już w 2019 roku zgłaszali urzędnikom potrzebę zorganizowania panelu obywatelskiego, na którym poruszony zostanie temat zmian klimatycznych jednak dopiero teraz zdecydowano się na taki krok. Aktywiści, co prawda mają powody do zadowolenia, ponieważ w końcu doczekali się podjęcia przez władze miasta dyskusji o zmianach klimatycznych, ale teraz zastanawiają się czy urzędnicy skorzystają z okazji i wprowadzą w życie wnioski, które będą płynąć z panelu.
O zorganizowanie takiego panelu w mieście Królów Polskich apelowało pod koniec 2019 roku Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. To młodzieżowe stowarzyszenie jest częścią światowego ruchu Fridays for Future, które zrzesza aktywistów klimatycznych wyrażających swój sprzeciw wobec braku walki z globalnym ociepleniem ze strony rządzących. Co ciekawe sami o sobie mówią, że nie są ekspertami ds. klimatu, ale świadomą społecznością młodych ludzi, którzy zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie płyną ze zmian klimatycznych. W solidarnym geście protestu w każdy piątek opuszczają lekcje, żeby w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec zaistniałej sytuacji.
Jak wygląda panel obywatelski?
Jest to rozwiązanie zbliżone do ławy przysięgłych, która funkcjonuje m.in. w amerykańskim sądownictwie. Spośród mieszkańców losuje się grupę osób na podstawie kryteriów: dzielnic, wieku, płci i wykształcenia. Następnie pracują oni wraz z ekspertami nad danym problemem. Jeśli rozwiązanie uzyska przynajmniej 80 proc. poparcia osób biorących udział w panelu, zostaje ono wdrożone w życie.
Krakowscy urzędnicy podają, że chęć udziału w panelu wyraziło około 600 osób i to spośród nich zostanie wylosowanych 60 panelistów. Władze Krakowa podają, że o panelu powiadomili około 20 tys. osób. Jak na mający 800 tys. Kraków nie wydaje się to zbyt dużo.
„Początkowo do założeń panelu byliśmy nastawieni sceptycznie. Stanowisko Urzędu Miasta Krakowa było bowiem takie, że rekomendacje panelu będą ocenianie przez prezydenta Jacka Majchrowskiego i to on zdecyduje, czy będą realizowane, czy nie. Dzięki presji społecznej także z naszej strony, mamy deklarację prezydenta na piśmie, że rekomendacje poparte przez 80 proc. panelistów będzie traktował jako wiążące i będą wprowadzane w życie. Nasze nadzieje są więc rozbudzone” – mówi nam Anna Stachowicz-Kuśnierz z Extinction Rebellion Kraków, która jest współorganizatorem panelu.
Cel panelu
Krakowski panel ma przede wszystkim na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej, a dokładnie: jak miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej.
Miejscy aktywiści zwracają uwagę, że zgodnie z danymi za miejskie jednostki odpowiadają za emisję 7 proc. dwutlenku węgla, podczas gdy za całą resztę odpowiadają mieszkańcy. Z tego powodu, to właśnie ich nawyki należy zmienić przede wszystkim.
Tematy krakowskiego panelu klimatycznego
- Przekazanie wiedzy Panelistom i Panelistkom w zakresie uzgodnionego zagadnienia związanego z tematem Panelu w formie wystąpienia podczas spotkania Panelu,
- Odpowiadanie na pytania Panelistów i Panelistek.
- Przygotowanie w formie pisemnej materiałów zawierających streszczenie wystąpienia, propozycje rekomendacji i odpowiedzi na pytania Panelistów i Panelistek,
- Opiniowanie propozycji rekomendacji, szczególnie pod względem formalno-prawnym, merytorycznym i finansowym.
- Z każdym ekspertem zostanie podpisana umowa zlecenia.
Nie jest wiadome co stanie się z wnioskami i rekomendacjami, które zostaną opracowane na sam koniec trwania panelu. Na przykład w Poznaniu, gdzie odbyło się już kilka takich paneli wnioski są przekazywane do magistratu, który ma dwa miesiące na ich wdrożenie w życie.
Źródło: Dziennik Polski, Gazeta Krakowska