Spółka Restrukturyzacji Kopalń uruchomiła ultranowoczesny hydrogenerator umożliwiający produkcję energii elektrycznej z wód kopalnianych. Dziennie produkuje on ok. 3 MWh energii elektrycznej i jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby zakładu wydobywczego.
Urządzenie znajduje się w Katowicach na terenie dawnej kopalni „Boże Dary” Zamontowano je na poziomie 416 m w Pompowni Stacjonarnej „Boże Dary”. Jego rozruch nastąpił w październiku 2023 roku. Urządzenie wykorzystuje potencjał wody zrzucanej dwoma rurociągami, pomiędzy chodnikami z poziomu 183 m na poziom 416 m. Własna produkcja energii to oszczędności na rachunkach za prąd, ale także korzyść dla środowiska, ponieważ umożliwia ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Niewykluczone, że w przyszłości podobne hydrogenartory pojawią się w innych kopalniach w Polsce ale też w Europie. Pomysłem zainteresowali się Hiszpanie, którzy rozważają wprowadzenie podobnych rozwiązań na północy swojego kraju, w regionie Asturii. Szczególnie, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest pionierem rozwiązań wykorzystujących energii elektrycznej pochodzącej z wód kopalnianych na potrzeby zakładu.
Nie jest to pierwszy projekt wdrażany przez tę spółkę, a dotyczący gospodarowania wodami podziemnymi. Kolejnym ma być program zagospodarowania wód kopalnianych oraz ich odsalania wraz z technologią zagospodarowania solanki powstałej w tym procesie.
By nie doszło do zalania czynnych kopalń, niezbędne jest odpompowywanie wody z podziemnych wyrobisk zamkniętych zakładów. Spółka Restrukturyzacji Kopalń wraz z przejętymi zakładami górniczymi w stanie likwidacji wypompowuje około 100 mln metrów sześciennych wody rocznie, z czego niewiele, bo około 4,6 % jest wykorzystywano przemysłowo. Reszta jest zrzucana do cieków powierzchniowych. Stąd innowacyjny projekt prowadzony wspólnie przez firmy WOFIL, Urządzenia i Konstrukcje oraz SRK ma na celu poprawę składu chemicznego i biologicznego ekosystemów wodnych w dorzeczu Wisły i Odry.
Źródło: Spółka Restrukturyzacji Kopalń