Włoski Senat przyjął poprawkę do ustawy budżetowej, która wpłynie na to, że w ciągu sześciu miesięcy aktywne fermy norek we Włoszech zostaną zamknięte i będzie obowiązywał zakaz hodowli zwierząt futerkowych w całym kraju. Dzięki tej decyzji Włochy będą 16 krajem europejskim wprowadzającym zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Kraj podjął taki krok po dyskusjach z Humane Society International/Europe, która przedłożyła praktyczne rozwiązania, których celem jest zamknięcie i przekształcenie ferm futerkowych w alternatywne i humanitarne przedsiębiorstwa.
,,Istnieją bardzo wyraźne powody ekonomiczne, środowiskowe, zdrowia publicznego i oczywiście dobrostanu zwierząt, aby zamknąć i zakazać działalności ferm futrzarskich. Dzisiejsze głosowanie uznaje, że zezwolenie na masową hodowlę dzikich zwierząt dla frywolnej mody na futra stanowi ryzyko zarówno dla zwierząt, jak i ludzi, które nie może być uzasadnione ograniczonymi korzyściami ekonomicznymi, jakie oferuje niewielkiej mniejszości ludzi zaangażowanych w ten okrutny przemysł” – tłumaczy dyrektor Humane Society International we Włoszech, Martina Pluda.
Wprowadzenie poprawki wiąże się z zamknięciem wszystkich czynnych ferm zwierząt futerkowych we Włoszech do 30 czerwca 2022 roku. Zdaniem Humane Society International uwzględnia ona również natychmiastowy zakaz hodowli norek, lisów, psów, szopów i szynszyli. Przewidziana jest także rekompensata w wysokości 3 milionów euro wypłacona w 2022 roku hodowcom zwierząt futerkowych od Ministerstwa Rolnictwa.
Już nawet w branży modowej zaczęto rezygnować z futra. Największe marki, takie jak GUCCI, Prada, Valentino i Versace zakazały używania futra w swoich kolekcjach, a wielcy detaliści, tacy jak Saks Fifth Avenue i Macy’s, już go nie sprzedają.
,,Przy tak wielu projektantach, sprzedawcach detalicznych i konsumentach, którzy rezygnują z futer, przekształcenie ferm futrzarskich oferuje ludziom zrównoważoną przyszłość, której handel futrami po prostu nie może zapewnić” – dodaje Pluda.
Hodowla zwierząt futerkowych także związana jest z ryzykiem dotyczącym COVID-19, z uwagi na to, że wiele ferm norek w Europie zgłosiło obecność wirusa na początku pandemii. Ogniska COVID-19 zostały wykryte na 465 fermach futerkowych norek w 12 krajach między innymi we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
,,W ciągu trzydziestu lat walki o prawa zwierząt jest to najlepsze zwycięstwo. Wreszcie, głosowanie parlamentarne sankcjonuje koniec niewypowiedzianego cierpienia zadawanego zwierzętom tylko w imię zysku i próżności” – podkreśla Michela Vittoria Brambilla, przewodnicząca parlamentarnej intergrupy na rzecz praw zwierząt we Włoszech.
Źródło: https://www.ecowatch.com