Bank Światowy zatwierdził pożyczkę w wysokości 46,1 miliona euro, aby pomóc Bośni i Hercegowinie w walce z alarmującym poziomem zanieczyszczeniem powietrza oraz jego zdrowotnymi i ekonomicznymi konsekwencjami.
Bośnia i Hercegowina to kraj szczególnie dotknięty problemem problemem zanieczyszczenia powietrza. Wiele miast łącznie ze stołecznym Sarajewem od wielu lat zajmuje czołowe miejsca na listach najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie w miesiącach zimowych. Tutejszy smog ma również ogromny wpływ na zdrowie publiczne.
Według Banku Światowego ten bałkański kraj ma jeden z najwyższych poziomów zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM2,5 w Europie do którego powstawania spalanie paliw stałych w budynkach mieszkalnych i sektor transportowy przyczyniają się odpowiednio w około 50% i 20%.
Celem pożyczki jest wsparcie czterech z 10 kantonów Federacji Bośni i Hercegowiny we wzmacnianiu mechanizmów i instytucji zarządzania jakością powietrza oraz wdrażaniu środków ograniczających emisje. Wsparcie będzie połączone z bezpośrednimi inwestycjami w ogrzewanie domów i transport, które pomogą osiągnąć redukcję lokalnej emisji PM2,5 o 19 000 ton, w tym działania na rzecz efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych jednorodzinnych, rozbudowę infrastruktury rowerowej i wsparcie stref niskiej emisji.
„Inwestycje w czystą energię i transport nie tylko zmniejszą emisję zanieczyszczeń powietrza, ale także przyniosą dodatkowe korzyści, takie jak redukcja emisji gazów cieplarnianych, oszczędność energii, poprawa warunków życia i tworzenie miejsc pracy” – stwierdził Christopher Sheldon, dyrektor Banku Światowego na Bośnię i Czarnogórę.
Ekspozycja na pył zawieszony PM2,5 stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia, prowadząc do infekcji dróg oddechowych, raka, chorób układu krążenia i przedwczesnych zgonów.
Źródło: usnews.com