Ma 88 kilometrów długości, a jego wykonanie kosztowało 61,4 mln zł – w tym 52 mln zł z UE. Chodzi o budowę korytarza migracyjnego między Wisłą, Soła i Skawą. Inwestycja ta pozwala na swobodne przemieszczanie się zwierzętom wodnym i ma pomóc w odbudowie rzecznych ekosystemów. Realizację zadania nadzorowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, zaś na jego wykonanie udało się pozyskać 52 mln złotych z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prace rozpoczęto w 2019 roku, a zakończono jesienią tego roku.
Poza wykonaniem korytarza wodnego na odcinku 88 km zbudowano i przebudowano siedem przepławek na rzekach: Wiśle – w miejscowościach Dwory i Smolice; Sole – w miejscowościach Bielany i Broszkowice oraz na Skawie w Wadowicach, Podolszu i Grodzisku. Przebudową objęto także stopnie: na Wiśle, na tzw. Węźle Dwory i Węźle Smolice; na Skawie – w obrębie miejscowości Podolsze, Wadowice i Grodzisko oraz na rzece Sole w miejscowości Broszkowice. Pozwoliło to na odtworzenie swobodnej drogi migracji dla zwierząt wodnych.
Celem rozpoczętej w 2019 roku inwestycji jest przywrócenie spójności sieci obszarów Natura 2000 oraz odtworzenie historycznych korytarzy ekologicznych łączących Wisłę z rzekami Sołą i Skawą, poprawa stanu ekologicznego wód, odbudowa ekosystemów rzek oraz ochrona ich bioróżnorodności. W projektach uwzględniono wymagania migracyjne różnych gatunków ryb obejmujące: rozmiary, prędkości pływania, typowe zachowania, terminy wędrówek.
W niektórych miejscach wprowadzono również rozwiązania ułatwiające turystykę kajakową oraz urządzenia monitorujące. Tak stało się między innymi w przypadku budowy przepławki Dwory, Smolice, czy Grodzisko. W tym ostatnim wykonano stumetrową trasę do przeciągania kajaków. Z kolei w przepławce Podolsze wykonano rampę dla spływu kajaków w formie kanału żelbetowego z zamocowanymi elementami szczotkowymi w dnie.
„Jedną z cech naturalnego środowiska rzecznego jest brak barier uniemożliwiających migrację organizmów wodnych, ale także hamujących ruch rumowiska. Przegrodzenie rzeki sztucznymi przegrodami zakłóca w istotny sposób możliwość poszukiwania przez ryby pokarmu, kryjówek czy miejsc na tarło, co wpływa na ich liczebność i kondycję, a w skrajnych przypadkach, gdy odcięty zostanie dostęp do tarlisk w górnych częściach rzek, może prowadzić do wyginięcia całych populacji. ” – napisały Wody Polskie.
Źródło: krakow.wody.gov.pl