2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, znany też jako World Wetland Day. To data, która przypomina o rocznicy podpisania Konwencji Ramsarskiej z 1971 roku. W bieżącym roku, inicjatywy takie jak Akcja Czysta Odra i Akcja Czysta Wisła, mają na celu nie tylko oczyszczenie największych polskich rzek, ale również rozpoczęcie działań w rejonach mokradeł nadwiślańskich i nadodrzańskich. Mokradła są kluczowe dla bioróżnorodności i środowiska naturalnego, pełniąc funkcję znaczącego rezerwuaru wody i odgrywając ważną rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, powodziom oraz suszom.
Historycznie, tereny takie jak bagna, moczary czy trzęsawiska były często osuszane, traktowane jako bezużyteczne lub niebezpieczne. Obecnie, w świetle zmieniającego się klimatu, mokradła uznaje się za kluczowe w walce z jego negatywnymi skutkami. Bez mokradeł i naturalnych rzek ryzyko utraty zasobów wody pitnej wzrasta, podobnie jak zagrożenie powodziami i postępująca pustynnienie. Mokradła są niezwykle skuteczne w łagodzeniu kryzysu klimatycznego, gdyż ochładzają środowisko, zatrzymują wodę i skuteczniej niż lasy tropikalne magazynują dwutlenek węgla. Torfowiska, przechowujące ogromne ilości tego gazu, są niezastąpione w globalnej walce z ociepleniem klimatu.
Mokradła, zamieszkane przez około 40% gatunków na naszej planecie, pełnią też rolę naturalnych oczyszczalni wody i zbiorników retencyjnych, co pomaga w regulacji przepływu wód w rzekach i glebach. Dodatkowo, torfowiska i mokradła zmniejszają ryzyko powodzi poprzez zatrzymywanie wód roztopowych. W Polsce, według danych Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych, mokradła zajmują około 14% powierzchni kraju, w tym 4% stanowią torfowiska. Ich ogromna zdolność do magazynowania wody jest kluczowa, ponieważ zawierają one dwa razy więcej wody niż wszystkie polskie jeziora razem wzięte.
Więcej informacji o tegorocznych akcjach na stronach:
Akcja Czysta Odra https://www.facebook.com/AkcjaCzystaOdra
Akcja Czysta Wisła https://www.facebook.com/CleanUpVistula/