Polska jest jednym z nielicznych państw, w którym nie ma obowiązku chipowania. Obecnie jest propozycja, aby wprowadzono taki obowiązek. Ma to być jednym ze sposobów zapobiegania bezdomności wśród zwierząt.
Polska w mniejszości
Z danych przedstawionych przez Fundację Mikropsy za 2022 rok wynika, że w 38 państwach starego kontynentu wprowadzono obowiązek chipowania psów. Przepis taki funkcjonuje między innymi w Andorze, Bułgarii, Chorwacji czy Estonii. Polska znajduje się w grupie sześciu europejskich państwa, gdzie takiego prawo nie ma. Na 2022 rok były to: Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Norwegia, Polska i Ukraina. W przypadku trzech krajów Albania, Białoruś i Serbia nie znaleziono danych. W USA czipowanie weszło w 2021 roku, ale nie we wszystkich stanach, zaś w Japonii taki obowiązek wprowadzono 2022 roku.
W Polsce jego wprowadzenie zapowiedział w grudniu 2022 roku ówczesny minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Miała ona obowiązywać od połowy 2023. Jednak do tego pory brak takiego prawa. Obowiązek takiego oznaczania zwierząt już od dekady mają osoby prowadzące hodowle. Również każde zwierzę opuszczające schronisko jest zaczipowane.
Apel z Gorzowa Wielkopolskiego
„Kierując się interesem publicznym zwierząt, ich opiekunów i prozwierzęcych organizacji pozarządowych, zwracamy się o aktywny udział w zatrzymaniu ciągłego wzrostu bezdomności i narastających wydatków z budżetu miasta na jemu zapobieganie oraz bezkarnej przestępczości wobec zwierząt. Wydając miliony, tylko robimy wrażenie, że poprawiamy sytuację, natomiast realnie generujemy jedynie coraz większe koszty dla miasta i mieszkańców” – to fragment petycji skierowanej do władz Gorzowa Wielkopolskiego w sprawie wprowadzenia tego obowiązku. Jak wskazują autorzy tego apelu brak ewidencji zwierząt wiąże się z: brakiem kontroli nad ich rozmnażaniem, bezkarnym porzucaniem zwierząt, trudnością w ujawnianiu sprawców przestępstw znęcania się nad zwierzętami, stale rosnącą bezdomnością, zwłaszcza w okresie świąt (nietrafiony prezent trafia do schroniska) oraz w czasie urlopów, wzrostem liczby nielegalnych hodowli – pomimo zakazów i poza kontrolą rozmnażanie i sprzedaż zwierząt mających często deficyty zdrowotne i behawioralne, ciągły wzrost kosztów związanych z opieką nad zwierzętami bezdomnymi, ponieważ nie tylko gmina ponosi znaczne nakłady finansowe ale także liczne organizacje pozarządowe zajmujące się obroną zwierząt oraz prywatne osoby opiekujące się bezdomnymi kotami czy prowadzące domy tymczasowe.
Co to ten chip?
Czip to mikroskopijny mikroprocesor, który weterynarz wszczepia zwierzęciu pod skórę. Każdy czip ma przypisany 15 cyfrowy numer. Numer ten należy zarejestrować w internetowej bazie danych, w której znajdują się takie informacje jak: dane dotyczące psa (rok urodzenia, rasa, rodzaj i kolor sierści, zdjęcie, imię i nazwisko właściciela psa, nr telefonu, adres. Dzięki niemu w przypadku ucieczki psa czy kota można zlokalizować właściciela czworonoga i nie ma już konieczności umieszczania psa w schronisku.
Kolejna zaleta to możliwość otrzymania powiadomienia o terminie szczepienia na wściekliznę. System może być powiązany z urzędem gminy, której łatwiej będzie kontrolować obowiązki posiadaczy psów. Za brak szczepienia na wściekliznę wg ustawy należy się mandat.
Okazuje się jednak, że problemem jest rejestracja czipa w bazie. Niestety istnieje kilka baz rejestracji czipów co czyni nieporządek. (Najpopularniejsza jest baza www.safe-animal.pl). Do tego sam chip nie wystarcza, bowiem jeśli nie zostanie zarejestrowany w bazie danych – nic nam to nie da. Rejestracja wiąże się z dodatkowym kosztem. Bywa, że prowadzący pseudo-hodowle ograniczają się do samego zaczipowania i nawet nie poinformują kupujących od nich zwierzęta, że procedura nie została dopełniona. Czasem nawet nieodpowiedzialne lecznice umywają ręce od wymagającego dodatkowych formalności pobrania danych, a posiadacze zwierząt żyją w nieświadomości, że wszczepione urządzenie w żaden sposób nie będzie w razie ucieczki pomocne.
Koszt chipa dla psa w 2023 roku waha się od 70 zł do 120 zł, a na samą cenę składa się nie tylko urządzenie, ale też samo wykonanie usługi implementacji czipa.
Jeżeli nie odnalazłeś poszukiwanego przez Ciebie numeru mikroczipa możesz skorzystać z wyszukiwarki światowej bazy WORLDPETNET w celu ustalenia czy mikroczip jest zarejestrowany w jednej z baz zintegrowanych z platformą WPN.
Źródła: petycjeonline.com, Fundacja Mikropsy