W styczniu na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęto pilotażowy program „Pies na WNS”. Eksperyment jest częścią interdyscyplinarnego projektu badawczego „Para i Pies. Relacje i więzi międzygatunkowe w życiu prywatnym i przestrzeni publicznej”. Prowadzą je badacze z Instytutu Socjologii i Psychologii, zaś jego celem jest rozpoznanie potrzeb psich właścicieli oraz ich podopiecznych, jak i analiza wpływu psów na innych studentów i wykładowców.
W pilotażowym projekcie przewidziano 20 miejsc dla pracowników tego wydziału i 10 miejsc dla studentów WNS. Eksperyment nie zakładał koniecznym przyprowadzenia zwierzęcia regularnie. Badacze dali studentom i nauczycielom możliwość przyjścia dwa razy w tygodniu na cały blok zajęć. Zwierzę w tym czasie musi być prowadzone na smyczy, a jego opiekun powinien mieć na wyposażeniu kaganiec. Przed rozpoczęciem badania właściciele psów dostarczyli kopie szczepień i zdjęcie czworonoga, które pozwala na jego identyfikację.
„Rodzinność międzygatunkowa nie musi pozostawać w cieniu naszego prywatnego życia, a miejsca pracy czy nauki mogą ją wspierać. Jest przecież wiele sytuacji, w których studenci potrzebują wsparcia swoich bliskich zwierzęcych towarzyszy, ale też takich, kiedy to zwierzęta potrzebują wsparcia od nas” – mówi dr Magdalena Gajewska z Instytutu Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UG, koordynatorka pilotażowego badania „Pies na WNS”.
„Chcemy odpowiedzieć na pytanie, jak moglibyśmy otworzyć uniwersytet na obecność innych gatunków, tak by powstała przestrzeń koegzystencji, z poszanowaniem dobrostanu wszystkich uczestników” – tłumaczy dr Magdalena Gajewska z WNS. – „Dzięki temu pilotażowi dowiemy się, jak jest nam z psami i psom z nami. Mamy nadzieję, że pozwoli to znaleźć optymalne rozwiązania dla relacji międzygatunkowych na WNS”.
Cel badania jest stricte pragmatyczny – ma pomóc rozpoznać potrzeby psich właścicieli, ale także potrzeby psów. Jak podkreślają dwie pozostałe koordynatorki pilotażu, dr Magdalena Żadkowska z Instytutu Socjologii i dr Natalia Treder-Rochna z Instytutu Psychologii, w badaniu ważne jest również zrozumienie, jak obecność psów jest postrzegana przez innych studentów oraz pracowników wydziału.
Pilotaż zakończy się wraz z sesją w lutym 2024 roku. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie propozycji procedur i rekomendacji dla dziekana, które miałyby umożliwić w przyszłości studentom oraz pracownikom i ich podopiecznym wspólne przyjście na WNS.
Realizowany na gdańskiej uczelni eksperyment nie jest pierwszym realizowanym w naszym kraju. Pupila – psa lub kota na zajęcia można przyprowadzić na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Jednak obecność zwierzęcia nie może naruszać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Muszą być zaszczepione, zdrowe, być na smyczy w miejscach publicznych i nie mogą przebywać w pomieszczeniach, w których odbywają się prace laboratoryjne lub są przechowywane substancje chemiczne. Odpowiedzialność za zwierzęta ponoszą ich właściciele, a przyprowadzenie psa lub kota na tę uczelnię wymaga zgody kierownika jednostki lub prowadzącego zajęcia.
Źródła: ug.edu.pl