W ramach umowy zawartej przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej z firmą specjalizującą się w budowie mobilnych apartamentów hotelowych Good Spot ma powstać autonomiczny apartament, który będzie można postawić zimą w górach, a latem nad jeziorem. Mobilne apartamenty powstają z wycofanych z rynku naczep typu izoterma wykorzystywanych wcześniej do przewozu żywności. Firma Good Spot stawia na rozwiązania ekologiczne i zrównoważone, wykorzystując podwozia przyczep i materiały z recyklingu, a w swoich obiektach chce się opierać na energii odnawialnej.
Przed zmianą naczep w apartamenty, przechodzą one renowacje. Wzmacniana jest konstrukcja, a do podwozia dodawane są elementy, które pozwalają na uzyskanie pełnej autonomii w transporcie. W ten sposób wcześniejsze chłodnie przekształcają się w pomieszczenia z łazienką, aneksem kuchennym, tarasem i klimatyzacją.
„Z komfortowym użytkowaniem takich pokoi wiąże się konieczność zasilania ich energią elektryczną, wentylacji, ogrzewania oraz zasilania wodą. W atrakcyjnych miejscach postoju często trudno o tego typu przyłącza. Stąd idea stworzenia systemu energetycznego dającego mobilnym apartamentom niezależność od przyłączy na jak najdłuższy czas. Zakładamy, że zlokalizowany w dowolnym miejscu w Polsce apartament będzie całkowicie samowystarczalny na czas typowego urlopu, czyli od 10 do 14 dni” – wyjaśnia dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak, prof. uczelni, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska.
Przed kierownikami projektu stoi wiele wyzwań inżynierskich i badawczo-rozwojowych. Apartament musi składać się z m.in. własnych systemów pozyskiwania, magazynowania i dystrybucji energii elektrycznej i wody oraz ciepłej wody i kanalizacji.
W projekcie będą wykorzystane m.in. rozwiązania poprawiające izolację termiczną, pozwalające na gromadzenie wody deszczowej, technologię zeroenergetycznej klimatyzacji współpracującej z systemem niskoenergetycznego oczyszczania wody oraz nowy typ panelu fotowoltaicznego.

„Na Politechnice Wrocławskiej były już prowadzone badania nad pojedynczymi technologiami, które chcemy zastosować w tym projekcie. Dotychczas nie prowadzono jednak prac nad stworzeniem jednego, spójnego systemu i to dla obiektu o tak ograniczonych gabarytach, a do tego mobilnego i o określonych wymaganiach samowystarczalności” – podkreśla prof. Bartosz Kaźmierczak.
Projekt będzie składał się z kilku etapów. Pierwszy etap to badania jednostkowych systemów zaopatrzenia, magazynowania i dystrybucji energii i wody pod kątem przystosowania ich do wymagań mobilnego hotelu.

„Ostatnim etapem będą badania terenowe, gdzie odpowiednio opomiarowany obiekt zostanie dokładnie zbadany pod kątem samowystarczalności w zakresie energii elektrycznej, ogrzewania, klimatyzacji i wody. Oczywiście staramy się też, aby co najmniej jeden mobilny apartament trafił na Politechnikę Wrocławską” – zapowiada dr inż. Piotr Jadwiszczak, prodziekan ds. finansowych i ogólnych na Wydziale Inżynierii Środowiska.
Naukowcy mają pracować nad projektem dwa lata. Wynika to z tego, że niektóre prace muszą rozpocząć się po pomyślnym zakończeniu wcześniejszych. Dużo czasu pochłoną także testy prototypu w różnych warunkach pogodowych polskiej zimy i lata.
Źródło: pwr.edu.pl