Z publikacji najnowszego rankingu gmin najaktywniejszych w programie „Czyste Powietrze” za 2022 rok wynika, że najwięcej gmin w pierwszej setce leży w województwie śląskim – 25. Kolejne jest województwo kujawsko-pomorskiego – 18.
Śląskie przoduje kolejny raz
Jeśli chodzi o województwo to po raz kolejny najlepszy wynik osiągnęło śląskie. Może wynikać to z faktu, że problem ten jest tam szczególnie dotkliwy, a zanieczyszczenie powietrza to stan, z którym na Górnym Śląsku musi borykać się kolejne pokolenie, najpierw głównym trucicielem był przemysł, a obecnie niska emisja.
„Województwo Śląskie kolejny raz zdominowało ranking najaktywniejszych gmin programu „Czyste Powietrze”, co jest nie tylko powodem do ogromnej satysfakcji, ale także pokazuje, że rośnie świadomość ekologiczna mieszkańców naszego regionu. To u nas wymienia się najwięcej tzw. „kopciuchów” wśród pozostałych województw. Kwestie związane z ochroną powietrza i koniecznością wyeliminowania smogu traktowane są przez zarząd województwa priorytetowo, zwłaszcza, że przez dekady byliśmy regionem, który borykał się z szeroko pojętymi problemami ekologicznymi. Mamy jednak podstawy, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem. Warto przypomnieć, że cały czas realizujemy uchwałę antysmogową, przyjęliśmy także program Zielone Śląskie rozpisany do 2030 roku, a jego podstawowym założeniem jest swoista ekologiczna transformacja Śląska. Chcemy być regionem zielonych technologii. W lutym ruszył Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza, który jest kolejnym etapem ważnej batalii, gdzie stawką jest nasze zdrowie i życie, bo redukcja smogu przełoży się na mniejszą zapadalność na choroby płuc i układu krążenia, które są dziś plagą cywilizacji. Na potrzeby realizacji programu Województwo Śląskie zabezpieczyło 5,7 mln zł. To środki, które zostaną przekierowane do gmin w ramach konkursów” – komentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.
Bez Podkarpacia, Lubelszczyzny i Lubuskiego
Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się gmina uzdrowiskowa Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie), w której do programu w 2022 r. złożono 143 wnioski, co w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych daje jej pierwsze miejsce w Polsce.
W pierwszej setce gmin najaktywniejszych w programie „Czyste Powietrze” jest w sumie aż 25 miejscowości reprezentujących śląskie, a kolejne miejsca zajmują z tego regionu: Opatów – 145 wniosków, Toszek – 142, Radlin – 198, Kornowac – 93.
W rankingu za 2022 rok wśród setki najlepszych gmin nie ma ani jednej z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Lubuskiego, tylko po jednej gminie z Podlasia, Warmińsko-Mazurskiego i Zachodniopomorskiego i jedynie dwie z największego i najludniejszego polskiego województwa, czyli z Mazowsza.
Najlepszy wynik osiągają Goczałkowice
Pierwsze miejsce dla Goczałkowic jest o tyle ważne, że jest to gmina uzdrowiskowa, ale mająca poważne problemy ze smogiem, dlatego że w ostatnim rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, opublikowanym przez Polski Alarm Smogowy na podstawie danych Państwowego Monitoringu Środowiska znalazła się na wysokiej – piątej – pozycji pod kątem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10.
Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2021 rok wynikało, że gmina ta zajmowała 37 miejsce w kraju jeśli chodzi o zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10. Ta sama miejscowość miała w 2021 roku – 76 dni smogowych, co dawało jej miejsce w czołówce. Na listę smogowych rekordzistów trafiły wówczas aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i właśnie Goczałkowice-Zdrój.
Wykaz gmin najaktywniejszych w programie „Czyste Powietrze” opracowywany został przez Polski Alarm Smogowy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Bank Światowy. Miejsce w rankingu zależy od liczby wniosków o dofinansowanie z „Czystego Powietrza” z danej gminy – w przeliczeniu na 1 tys. domów jednorodzinnych.
O pozycji gminy w rankingu decyduje liczba wniosków złożonych na 1000 budynków jednorodzinnych. NFOŚiGW przypomina jednocześnie, że dla najaktywniejszych gmin możliwe będzie uzyskanie dodatkowego finansowania na realizację programu Czyste Powietrze.
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy