Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych – Kew w Londynie, chcieli uhonorować Leonardo DiCaprio za jego pomoc w uratowaniu lasu deszczowego przed wycinką, dlatego nazwali drzewo na jego cześć. Oficjalna nazwa drzewa brzmi Uvariopsis dicaprio i występuje ono tylko w lesie kameruńskim, który cechuję się niezwykłą bioróżnorodnością. Las ten jest siedliskiem unikalnej flory i fauny, w tym zagrożonych goryli, szympansów i słoni leśnych.
Informacja o planach udostępnienia ogromnych terenów lasu do wycinki wstrząsnęła naukowcami i ekologami. Międzynarodowi eksperci zwrócili się do rządu w tej sprawie. Rozmachu kampanii dodały jednak wpisy DiCaprio w mediach społecznościowych. Władze później odwołały plany zezwalające na wycinkę, ale las nie został jeszcze oficjalnie uznany za park narodowy.
Uvariopsis dicaprio to małe, tropikalne, wiecznie zielone drzewo o błyszczących żółtych kwiatach wyrastających z jego pnia. Należy do rodziny ylang ylang i jest rośliną zagrożoną.
W 2021 roku naukowcy z Kew wraz ze swoimi współpracownikami nadali nazwy ponad 200 roślinom i grzybom z całego świata, w tym różowej lilii z tego samego lasu, owadobójczej roślinie z dzikiego tytoniu znalezionej w Australii oraz orchidei o przypominających gwiazdy kwiatach z wyspy Madagaskar, która może rosnąć w ciemności.
Kilka z tych nowych gatunków już wyginęło, a wiele zalicza się do roślin zagrożonych z powodu wylesiania, karczowania gruntów, suszy, powodzi i pożarów wynikających ze zmian klimatu. Z 16 nowych gatunków storczyków występujących na Madagaskarze, trzy uważa się za wymarłe w środowisku naturalnym przez zniszczenie ich siedlisk. Jeden z nich wymarł w wyniku wycinania lasów pod uprawę roślin na olejek geraniowy używany w branży aromaterapeutycznej w Europie. A wydobycie miedzi zagraża nowemu wiesiołkowi z Katangi w Kongo.
Nadanie danemu gatunkowi nazwy naukowej ułatwia ocenę ryzyka jego wyginięcia, co umożliwia jego ochronę przed wymarciem. Doktor Martin Cheek z Kew uważa, że spis popisowych odkryć z 2021 roku przypomina o tym, że jest to ostatnia szansa na odkrycie nieznanych gatunków, nazwanie ich i ochronę, przed ich wyginięciem.
,,Wciąż istnieją tysiące gatunków roślin i być może miliony gatunków grzybów, o których nie wiemy. Te naturalne siedliska, w których rosną – zwłaszcza lasy, ale także inne siedliska, są coraz bardziej i szybciej niszczone przez nas, ludzi, bez wiedzy o tym, co tam jest” – dodaje Cheek.
Źródło: https://www.bbc.com