Szczecin stanął na czele ruchu ku samowystarczalności energetycznej stawiając sobie ambitny plan zapewnienia stabilność i bezpieczeństwa energetycznego. Drogą ku temu ma być wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które mają zapewnić stolicy województwa zachodniopomorskiego niezależność energetyczną. By lepiej skoordynować te działania, w Szczecinie powstał program Energia Miasta Szczecin, a w strukturach Urzędu Miasta – Biuro Zarządzania Energią.
Rocznie Szczecin potrzebuje ponad 96 tys. MWh prądu. W 2022 roku rachunek Szczecina za energię elektryczną wyniósł ponad 48 mln zł. Wzrost cen energii sprawił jednak, że prognozowana kwota na podstawie stawek jakie padły na przetargach na 2023 rok, mogłaby zwiększyć się aż trzykrotnie, do prawie 150 mln zł.
„Zeszłoroczne zamieszanie cenowe w zakresie energii elektrycznej, cieplnej i gazu, stało się dla nas ostrzeżeniem. Wyzwania ekonomiczne oraz niestabilność na globalnych rynkach surowców skłoniły nas do podjęcia kroków w kierunku samowystarczalności energetycznej” – podkreśla Prezydent Miasta, Piotr Krzystek.
Nie tylko ceny, ale również pamięć o blackoucie z 2008 roku, kiedy przez blisko dobę lewobrzeżna oraz śródmiejska część miasta była pozbawiona prądu sprawiają, że od tamtej pory miasto inwestuje w zabezpieczenie infrastruktury krytycznej na wypadek powtórzenia się awarii.
„Miasto Szczecin może poszczycić się doświadczeniem w wykorzystaniu własnych źródeł energii, jak farmy fotowoltaiczne, turbiny wodne czy gazogeneratory. Realizacje Zakładu Wodociągów i Kanalizacji to tylko przykład tego, jak efektywnie możemy działać, wykorzystując nasze zasoby” – zaznacza Prezydent Krzystek.
Już teraz ponad 40 miejskich jednostek pozyskuje energię ze słońca, poprzez 4200 paneli fotowoltaicznych. Zostały one zamontowane w ramach realizacji kilku dedykowanych programów (także z udziałem środków unijnych) oraz przy okazji modernizacji obiektów. Znajdują się na dachach szkół, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej czy placówek sportowych. Rocznie instalacje te wytwarzają prawie 1500 MWh prądu.
W Szczecinie, w produkcji energii ze źródeł odnawialnych przoduje Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK). Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany (4289 MWh w 2022 r.). Duże znaczenie mają również farmy fotowoltaiczne. Największa z nich – w ZPW Miedwie wytworzyła w 2022 r. 1660 MWh prądu. Z kolei turbina prądotwórcza Francisa w ZPW „Pomorzany”, to druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu.
Do tego dochodzi prąd wyprodukowany przez spalarnię, którym zasila się m.in. oświetlenie uliczne i przejścia dla pieszych oraz sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach w całym mieście.
Kolejnym krokiem jest utworzenie Biura Zarządzania Energią, które ma nadzorować inwestycje w odnawialne źródła energii oraz dbać o osiągnięcie naszych celów energetycznych. Samorząd chce wdrażać te zamierzenia we współpracy z lokalnymi podmiotami i instytucjami, w czym ma pomóc aktywizacja Klastra Energetycznego. Jego powstanie, a późniejsza jego rejestracja w URE to jeden z głównych postulatów jako energetyczna przyszłość dla Szczecina wskazana w trakcie Forum OP.EN – optymalizacja energetyczna.
Źródło: Unia Metropolii Polskich, UM Szczecin