Badacze z Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przedstawili wyniki projektu PROM, którego zadaniem jest sprawdzenie skali marnowania żywności w Polsce. Rocznie w Polsce marnowane jest prawie 5 milionów ton żywności, z czego aż 60% żywności wyrzucane jest w gospodarstwach domowych.
Projekt PROM pt. „Opracowanie systemu monitorowania marnowanej żywności i efektywnego programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności” jest elementem programu badań naukowych i prac rozwojowych GOSPOSTRATEG. Ich pierwszym etapem była próba przeanalizowania ilości marnowanego jedzenia w Polsce w całym łańcuchu żywnościowym. Badacze starali się także ustalić przyczyny tego zjawiska oraz kierunki zagospodarowania strat. Wyniki nie są pozytywne.
Projekt PROM to pierwszy tego rodzaju projekt badawczy w Polsce, który dąży do zbadania, ile żywności marnuje się w Polsce na całym odcinku produkcji, czyli „od pola do stołu”. Rezultaty tego badania poinformują o tym, jak można przeciwdziałać marnowaniu żywności. Projekt przeprowadzany jest w terminie od 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2021 r.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa informuje, że na świecie co roku marnuje się 1,3 miliarda ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi 1/3 całkowitej produkcji żywności na Ziemi.
,,Wyniki badania PROM dowodzą jak ważne jest dla wyznaczenia kierunków działań zmierzających do ograniczenia strat żywności, robienie rzetelnych badań na podstawie przemyślanej metodyki. W zależności od przyjętych definicji oraz zastosowanych metod wyniki badań mogą się różnić między sobą, dlatego też trzeba ostrożnie podchodzić do porównywania skali strat i marnotrawstwa żywności w różnych krajach. Według badań FAO np., duże znaczenie w określaniu wielkości strat ma zarówno przyjęta definicja ogniwa łańcucha żywnościowego, jak i region, w którym analizowana jest skala problemu” – podkreśla Robert Łaba – kierownik zadania w projekcie, IOŚ-PIB.
Najwięcej jedzenia wyrzuca się w domach – aż 60%, w rolnictwie i przetwórstwie marnotrawstwo jedzenia wynosi 15%, a branża transportu i magazynowania marnuje około 1% żywności.
Marnowanie jedzenia jest przyczyną zanieczyszczenia środowiska i wyczerpywania się zasobów naturalnych. Obniżenie o połowę skali marnotrawstwa żywności do roku 2030 stało się jednym z najważniejszych celów rozwojowych ONZ.
Druga faza projektu Prom IOŚ-PIB będzie polegać na zwiększaniu świadomości w społeczeństwie na temat problemu oraz skali marnowania żywności w Polsce.
„Będziemy również proponować rozwiązania, porady, kierunki działania przyczyniające się do ograniczania skali marnowania żywności głównie przez konsumentów, ale także pozostałych uczestników łańcucha żywnościowego” – dodał dr inż. Krystian Szczepański – Dyrektor IOŚ-PIB.