Pracownia Polityki Surowcowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk uruchomiła właśnie portal edukacyjny „Geologia, górnictwo i surowce dla społeczeństwa” – www.gospodarkasurowcami.pl.
Portal dedykowany jest przede wszystkim dzieciom, młodzieży, nauczycielom geografii i nauk przyrodniczych szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dydaktykom kształcącym w dziedzinach związanych z geologią, górnictwem i przetwórstwem surowców mineralnych. Wierzymy, że jego lekturą zajmą się również osoby niezwiązane z branżą górniczą, ale chcące poszerzyć swoją wiedzę w tym kierunku.
Portal w obecnej formie prezentuje informacje o 22 surowcach mineralnych wykorzystywanych w krajowej gospodarce w podziale na 4 podstawowe grupy: surowce energetyczne, metaliczne, chemiczne i skalne. Spośród nich 20 jest wydobywanych w Polsce, a 2 pozostałe odzyskiwane są w procesie przerobu surowców importowanych.
Ideą portalu jest szczegółowa charakterystyka wytypowanych surowców oparta na aktualnych danych. Dlatego też przystępny opis każdego z nich zawiera informacje pogrupowane w następujące kategorie: zasoby, eksploatacja, przeróbka, magazynowanie i transport (jeżeli występuje), zastosowanie oraz środowisko. Szczególnie ważne jest dla nas zwrócenie uwagi na wpływ górnictwa na otoczenie oraz na procesy zachodzące po zakończeniu działalności górniczej, a więc na rekultywację. Jej zadaniem jest nadanie lub przywrócenie terenom pogórniczym wartości użytkowych lub przyrodniczych. Dlatego ostatnim elementem opisu każdego surowca są przykłady przeprowadzonej w Polsce rekultywacji i wykorzystania terenów pogórniczych. Rekultywacja ich jest tym etapem działalności górniczej, która z jednej strony rekompensuje niekorzystne zmiany, a z drugiej w wielu przypadkach jest początkiem nowego, często bardziej atrakcyjnego sposobu zagospodarowania terenu. Zestawienie takich atrakcyjnych miejsc – stworzonych przez człowieka, ale często we współpracy z naturą – również jest elementem portalu (https://gospodarkasurowcami.pl/co_warto_zobaczyc).
Istotna część portalu poświęcona została wykorzystaniu surowców mineralnych do tworzenia świata, który nas otacza i przedmiotów z których korzystamy. Na prostych przykładach pokazana została wszechobecność surowców mineralnych, a tym samym ich znaczenie w rozwoju gospodarczym i zaspokojeniu potrzeb życiowych każdego z nas.
Poruszanie się po portalu ułatwia zamieszczony na nim słownik podstawowych pojęć (https://gospodarkasurowcami.pl/slownik)
Autorzy pokładają nadzieję, że będzie to doskonałe narzędzie dydaktyczne, które odegra rolę w zwiększaniu świadomości naszego społeczeństwa o znaczeniu surowców mineralnych.
Portal Geologia, górnictwo i surowce dla społeczeństwa został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”, nr projektu NdS/539771/2021/2022, kwota dofinansowania 257 830,00 zł, całkowita wartość projektu 257 830,00 zł.