10 października 2023 r. w Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się Konferencja Eco-Miasto 2023. Miasta. Ludzie. Przyszłość. Wydarzenie będzie kulminacyjnym momentem projektu Eco-Miasto, zainicjowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, współorganizowanego przez Ambasadę i UNEP/GRID-Warszawa.
Program i konkurs
Eco-Miasto to ogólnopolski program popularyzujący ideę zrównoważonego rozwoju miast. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. Z kolei Eco-Miasto to konkurs dla samorządów, warsztaty, publikacja ekspercka i konferencja.
Konkurs Eco-Miasto od 10 lat nagradza projekty wpisujące się w zrównoważoną przyszłość miast. W tym roku nagrody przyznane zostaną w kategoriach „odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym”. W tej kategorii oceniane będzie podejście miast do wdrażania modelu gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), czyli takiego modelu, który ma na celu efektywne wykorzystanie zasobów poprzez minimalizację odpadów, tworzenie zamkniętych pętli produkcji produktów przy jednoczesnym zachowaniu ochrony środowiska i generowaniu korzyści społeczno-ekonomicznych.
Kolejna kategoria to „zielono-błękitna infrastruktura”. Tu oceniane będzie podejście miast do planowania, projektowania i zarządzania infrastrukturą miejską i krajobrazową w sposób, który integruje elementy przyrodnicze, ekologiczne i wodne.
Trzecia kategoria konkursowa dotyczy zrównoważonej mobilności, w której oceniane będzie podejście miast do transportu i przemieszczania się w sposób, który pozwoli zminimalizować negatywne skutki dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki, jednocześnie zapewniając wygodne i efektywne metody podróżowania w mieście.
Ostatnia kategoria to „efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii, jakość powietrza”. Samorządy uczestniczące w konkursie oceniane będą pod względem podejścia do wdrażania strategii, technologii i praktyk mających na celu zmniejszenie zużycia energii i poprawę jej wydajności, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ograniczenia zależności od paliw kopalnych oraz poprawy jakości powietrza.
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w trakcie gali towarzyszącej konferencji Eco-Miasto 2023. Miasta. Ludzie. Przyszłość.
Konferencja o miastach przyszłości
Jednym z głównych tematów tego wydarzenia będzie rozwój miast tak, aby stawały się przyjaznymi dla ludzi, posiadającymi doskonałe warunki do życia, pracy i rekreacji miejscami. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę fakt, iż według danych ONZ, do 2030 r. około 60% populacji Ziemi będzie mieszkać w miastach. Dane GUS już potwierdzają taki stan rzeczy dla Polski. Rozrost miast sprawia, że pochłaniają one coraz więcej zasobów, a wytwarzają coraz więcej odpadów – nie tylko śmieci, ale też dwutlenku węgla z energii, ciepła czy środków transportu. Miasta w ogromnym stopniu odczuwają także zmiany klimatyczne tj. globalne ocieplenie, rosnące zanieczyszczenie powietrza i wód. Borykają się także z innymi kryzysami – problemami gospodarczymi czy społecznymi niepokojami.
Wydarzenie zgodnie z tytułem konferencji zostanie podzielone na trzy sesje: Miasto, Ludzie, Przyszłość . W pierwszej podejmowane mają być tematy dotyczące tworzenie miejskich terenów zielonych, redukcji nadmierne ilości dwutlenku węgla w atmosferze, zmniejszają skutki fal upałów, przeciwdziałają skutkom zmian klimatycznych oraz poprawiają zdrowie i dobrostan mieszkańców miast. Przyczyniają się także do tworzenia społecznościowych i integracyjnych przestrzeni miejskich. W tym obszarze we współpracę z miastami chętnie wchodzą firmy prywatne, które łącząc zyskowność finansową z pozytywnym wpływem na środowisko i społeczeństwo angażują swoje środki finansowe m.in. w tworzenie miejskich terenów zielonych. Narzędziem, które umożliwia inwestowanie w tego typu projekty są tzw. zielone fundusze. Moderatorem tego spotkania ma być Ariel Wojciechowski, Ekspert ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City, zaś tematami m.in. idea i historia Zielonych Funduszy w miastach, przykłady zrealizowanych zielonych inicjatyw we współpracy z biznesem we Francji, wspólne projekty z Zielonymi Funduszami i z InPost Green City czy mapa drogowa rozwoju Zielonych Funduszy do 2033 r.
W sesji nazwanej Ludzie jednym z najważniejszych tematów będą kwestie kapitału ludzkiego i społecznego, który ma olbrzymi wpływ na zrównoważony rozwoju miast i ich dobrobyt. Kapitał ludzki stanowią zasoby wiedzy, umiejętności, postaw, ale także zdrowia, które mają wartość w procesach rozwoju społeczno-gospodarczego. Moderatorem tego panelu będzie Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, dyrektor ds. edukacji i geoinformacji UNEP/GRID-Warszawa.
Ostatnia część poświęcona będzie scenariuszom rozwoju miast. Poprzez zastosowanie metod prognostycznych, takich jak analiza danych przestrzennych, badania demograficzne i społeczne, możliwe jest uzyskanie lepszego zrozumienia tego, jak miasta będą się rozwijać w przyszłości. Jednym z takich trendów jest coraz szersze wykorzystanie w miastach Internetu Rzeczy (IoT) czy Sztucznej Inteligencji (AI). Przykładowe technologie, takie jak inteligentne zarządzanie energią, oświetleniem, transportem, odpadami czy bezpieczeństwem publicznym w zdecydowanym stopniu przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców, optymalizacji zasobów miejskich, efektywnego zarządzania i zrównoważonego rozwoju miast. Moderator: Anna Augustyn, ekspert UNEP/GRID-Warszawa.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Carlos Moreno, pionier w tematyce miast przyszłości, zaś konferencja prowadzona będzie w języku polskim i francuskim.