Naukowcy z NOAA, amerykańskiej instytucji rządowej zajmującej się badaniami atmosfery i oceanów, poinformowali, że w 2021 roku, gazy cieplarniane wyemitowane na skutek działań człowieka, zatrzymały w atmosferze o 49% więcej ciepła niż w roku 1990.
Roczny Wskaźnik Gazów Cieplarnianych NOAA, określany jako AGGI, monitoruje wzrost wpływu gazów cieplarnianych emitowanych przez człowieka na ocieplenie klimatu, w tym dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu, chlorofluorowęglowodorów i 16 innych związków chemicznych. AGGI zmienia złożone naukowe analizy ilości dodatkowego ciepła pochłanianego przez te gazy w pojedynczą liczbę, którą łatwo można porównać z poprzednimi latami i dzięki temu śledzić tempo zmian klimatu.
AGGI z danego roku jest odnoszony do wartości z roku 1990, który jest rokiem bazowym dla Protokołu z Kioto i rokiem, w którym opublikowano pierwszą ocenę naukową IPCC odnoszącą się do zmian klimatu.
,,AGGI mówi nam o tempie, w jakim napędzamy globalne ocieplenie. Nasze pomiary pokazują, że ilość głównych gazów odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne nadal szybko rośnie, pomimo tego, że szkody spowodowane przez zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej oczywiste. Wyniki badań pokazujące, że to ludzie są odpowiedzialni za ich wzrost, są niepodważalne”- informuje Ariel Stein z Laboratorium Monitoringu Globalnego (GML) NOAA.
W 2021 r. wartość wskaźnika AGGI, wynosiła 1,49 – oznacza to, że wyemitowane przez człowieka gazy cieplarniane zatrzymały w atmosferze o 49% więcej ciepła niż miało to miejsce w 1990 r. AGGI bazuje na bardzo dokładnych pomiarach z wielu punktów na świecie, więc jego wartość nie budzi zastrzeżeń.
Spośród wszystkich gazów cieplarnianych CO2 jest emitowane przez ludzi w największej ilości. Rocznie z transportu, produkcji energii elektrycznej, wylesiania, rolnictwa i innych rodzajów działalności emitowanych jest około 36 miliardów ton dwutlenku węgla. Większa część aktualnie emitowanego CO2 będzie obecna w atmosferze przez 1000 lat.
„Już w piątym raporcie IPCC z 2014 r. zwracano uwagę, że 71-76% emisji CO2 związanych z produkcją energii jest generowane przez obszary miejskie, w których żyje 56% ludności świata. Miasta są uzależnione od zasobów naturalnych znajdujących się poza nimi, zmiany klimatu mają wpływ na funkcjonowanie całego środowiska, a więc i na te zasoby, a miasta mają największy potencjał zarówno w generowaniu, jak i przeciwdziałaniu emisji gazów cieplarnianych (czyli łagodzeniu zmian klimatu). Ponadto konieczna jest adaptacja miast do możliwych skutków zmian klimatu, przy wykorzystaniu rozwiązań technologicznych i przyrodniczych” – podkreśla dr hab. Anita Bokwa, prof. UJ, klimatolog i dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Według pomiarów NOAA w 2021 roku średnia globalna zwartość CO2 wyniosło 414,7 ppm. W tym samym roku wzrost jego zawartości wyniósł 2,6 ppm, podobnie jak w poprzednich 10 latach. Od 1990 r. poziom CO2 zwiększył się o 61 ppm, co jest przyczyną 80% ocieplenia odnotowanego od tego roku, a pokazywanego przez AGGI.
,,CO2 jest głównym graczem, ponieważ pozostaje w atmosferze i oceanach przez tysiące lat i zdecydowanie w największym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia. Eliminacja CO2 musi być głównym elementem wszelkich wysiłków zmierzających do rozwiązania problemu zmian klimatu” – twierdzi naukowiec GML Pieter Tans.
Do najważniejszych gazów cieplarnianych oddziałujących na globalne ocieplenie zalicza się także metan i podtlenek azotu. Razem z dwutlenkiem węgla i dwoma freonami (czyli zakazanymi związkami chemicznymi które niszczą warstwę ozonową) odpowiadają za prawie 96% nadmiaru ciepła obecnego w atmosferze a powstałego w wyniku działalności człowieka od 1750 roku. Pozostałe 4% pochodzi z 16 innych gazów cieplarnianych, które również są uwzględniane przez AGGI.
Po raz pierwszy AGGI zostało opublikowane przez badaczy z NOAA w 2006 roku, aby pomóc politykom, pedagogom i szerokim kręgom społecznym zrozumieć duży wpływ gazów cieplarnianych na klimat, wzrastający w miarę upływu czasu.
Źródło: research.noaa.gov