Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się jednym z głównych centrów wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Właśnie zakończono wydawanie pozwoleń dla projektów tzw. II fazy, a polski Bałtyk nadal ma potencjał na lokalizację kolejnych projektów. To z kolei szansa dla producentów i dostawców na rozwój lokalnego łańcucha dostaw, z perspektywą rozszerzenia usług także na inne rynki. Polskie firmy we współpracy z zagranicznymi podmiotami mogą stać się liczącym ogniwem w europejskim i światowym łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych.
Rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. Na nowej gałęzi gospodarki skorzysta tzw. local content – czyli polskie firmy zaangażowane w łańcuch produkcji i dostaw. To, jak wykorzystać potencjał polskich przedsiębiorców i jak mierzyć udział local content u poszczególnych deweloperów, będzie jednym z głównych tematów nadchodzącej Konferencji Offshore Wind Poland organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, która już 21-22 listopada.
Potencjał polskich firm
Aktualnie tylko kilku producentów, prowadzących działalność na terenie Polski, może zaoferować morskim farmom wiatrowym kompletne produkty końcowe (np. kable morskie, transformatory). Niemniej przedsiębiorcy tworzący krajowy łańcuch dostaw posiadają potencjał, by w niedługim czasie oferować główne elementy konstrukcyjne, tj. wieże wiatrowe czy podwodne konstrukcje wsporcze. Potrzeba jednak pilnych i zdecydowanych działań inwestycyjnych. Ponadto z uwagi na planowaną skalę rozwoju offshore, zlokalizowane zostaną w Polsce zakłady produkujące główne elementy turbin wiatrowych (łopaty wirnika, sekcje wież, generatory). Do tego dochodzą badania na morzu, transport morski i śródlądowy, baza hotelowa i usługowa, szkolenia. To szansa dla polskich przedsiębiorstw i portów, ale też wielomilionowe nakłady konieczne do przygotowania się do zupełnie nowych zadań.
„Kluczem do skutecznej strategii w zakresie MEW w Polsce są przede wszystkim ambicje w odniesieniu do wolumenu offshore. Niezbędne będą także stabilne regulacje w zakresie przychodów, systemów wsparcia oraz usprawnienie procedur administracyjnych, które dzisiaj trwają zbyt długo. Spoglądając na local content – tu główną rolę odegra partnerstwo z doświadczonymi graczami, które pozwoli obniżyć tzw. CAPEX nowych projektów” – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Doświadczenie i know how
Wiedza płynąca z bardziej dojrzałych rynków tj. Wielkiej Brytanii czy Danii pokazuje, że korzystanie z doświadczeń i sprawdzonych procedur zagranicznych deweloperów pomoże budować silny sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w sposób optymalny kosztowo jednocześnie wspierając rodzimy przemysł.
Jedną z firm, która prężnie działa na rynku offshore w Polsce jest Ocean Winds, której projekt BC-Wind jest w zaawansowanej fazie rozwoju i będzie jednym z pierwszych na polskiej części Bałtyku. Projekt ma wydaną decyzję środowiskową i warunki przyłączenia do sieci, a obecnie koncentruje się na kontraktowaniu dostawców. Produkcję energii planuje rozpocząć w 2027 roku.
„Ocean Winds ma doświadczenie we współpracy z polskimi firmami. W scenariuszu bazowym dla projektu BC-Wind, OW przewiduje w Polsce udział lokalny w łańcuchu dostaw na poziomie około 30 procent. Przykładowo projektantem lądowej stacji jest polska firma P&Q, a PGNiG Gazoprojekt uczestniczy w przygotowaniu dokumentacji dla morskich kabli eksportowych – wskazuje Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind – Jesteśmy pewni, że skala zaangażowania polskich firm, przedsiębiorstw i instytutów badawczych będzie rosła w miarę rozwoju projektów w Polsce. OW planuje stopniowo zwiększać udział lokalny w zależności od tego, kiedy i jak będzie rozwijała się II i III faza MEW” – dodaje Kacper Kostrzewa.
Konferencja Offshore Wind Poland – kompleksowo o offshore w Polsce
Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku, bo to właśnie morska energetyka wiatrowa będzie mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. W tym roku podczas Konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie porozmawiamy o tym co jest potrzebne, aby w jak największym stopniu wykorzystać potencjał Polski, zarówno w kontekście produkcji energii, jak i produkcji przemysłowej – dostarczenie odpowiedniej ilość komponentów niezbędnych do rozwoju projektów offshore, a także w obszarze usługowym rodzimych przedsiębiorstw.
Offshore Wind Poland to wyjątkowe spotkanie, w którym udział wezmą kluczowi gracze z sektora morskiej energetyki wiatrowej. Podczas wydarzenia spotkają się inwestorzy, wykonawcy, usługodawcy, stowarzyszenia branżowe i politycy podejmujący decyzje dotyczące rozwoju morskich farm wiatrowych. Dzięki współpracy administracji i biznesu Polska może stać się liderem offshore na Bałtyku oraz eksporterem taniej i czystej energii. Rejestracja na wydarzenia jest już otwarta.
Offshore Wind Poland 2023, 21-22 listopada, Warszawa (www.konferencja-offshore.pl)