Elektromobilność, czasem określana skrótem e-mobilność lub e-mobility. Pojęcie obejmuje wszystkie aspekty związane z koncepcją wykorzystywania pojazdów o napędzie elektrycznym. W ramach definicji słowa elektromobilność należy więc wymienić: projektowanie, technologię, produkcję, nabywanie i użytkowanie pojazdów elektrycznych. Ponadto w zakres elektromobilności wchodzi infrastruktura oraz kwestie społeczne i prawne, które ją regulują.
Świadomość wyzwań związanych z problemem smogu oraz ze zmianami klimatycznymi jest impulsem do rozwoju szeroko rozumianej elektromobilności. Jest to bez wątpienia trend, który będzie definiował rozwój branży motoryzacyjnej w najbliższych dziesięcioleciach. Obecnie pionierami europejskiej elektromobilności są kraje Skandynawii, a także Belgia, Holandia i Luksemburg. Przewaga nad resztą Europy w tym aspekcie wynika przede wszystkim ze sprawnego systemu dotacji państwowych, a także szerokiej gamy zachęt będących rezultatem skonsolidowanej pracy rządu, świata biznesu, uniwersytetów oraz ośrodków badawczych i rozwojowych. Tutaj należy podkreślić, że Norwegia planuje zakończyć sprzedaż samochodów spalinowych do 2025 roku. W czerwcu 2017 roku samochody elektryczne stanowiły tam 42% nowo zarejestrowanych pojazdów.
Idąc za przykładem wyżej wymienionych, rządy pozostałych europejskich krajów wprowadzają system zachęt i dopłat, których celem ma być propagowanie elektromobilności. Wymienić tutaj należy:
- dopłaty bezpośrednie,
- dotacje,
- ulgi podatkowe,
- dodatkowe przywileje (zwolnienia z opłat za przejazdy płatnymi autostradami, darmowe parkowanie w płatnych strefach, możliwość korzystania z buspasów).
Obecnie system dopłat funkcjonuje już w 17 europejskich krajach.
Przewiduje się, żę do 2040 roku po drogach świata będzie poruszało się nawet 530 milionów samochodów. Wzmożonej produkcji towarzyszy rozbudowa infrastruktury, a co za tym idzie zagęszczenie sieci stacji ładujących. Istnieją prognozy mówiące o tym, że w najbliższych latach będą spadać ceny baterii litowo-jonowych co wpłynie na obniżenie ceny nowo wyprodukowanych pojazdów.
W Polsce od 2017 roku działa Plan Rozwoju Elektromobilności, który ma zapewnić stałą poprawę warunków dla elektromobilności w kraju poprzez wsparcie sektora i stabilizację sieci elektroenergetycznej.