Rzeczny Ogród EkoEdukacji to kolejne przedsięwzięcie zrealizowane w ramach projektu „Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”. Został on usytuowany w dwóch przestrzeniach: wzdłuż promenady przy ulicy Ostrówek, w sąsiedztwie Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa oraz na dolnym tarasie – nad Cybiną.
„Jest to ogród zrealizowany w koncepcji site specific, to znaczy odnosi się do tożsamości, dziedzictwa i charakterystyki miejsca, w którym się znajduje, czyli doliny Cybiny. To przede wszystkim przestrzeń edukacji, ale też wypoczynku i wspólnego spędzania czasu. Na ogród składa się siedem różnego rodzaju urządzeń. Do każdego z nich przewidziane są konkretne działania związane z edukacją przyrodniczą” – podkreśla Monika Herkt-Rynarzewska, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.
Odwiedzając to miejsce można przejść „Ścieżką bosych stóp”, zajrzeć do błotnej kuchni i poznać naturalne materiały spotykane w rzekach i nad ich brzegami, zjechać ze zjeżdżalni, która powstała z wykorzystaniem prawdziwego polodowcowego głazu. Jest też labirynt, który uczy orientacji w terenie oraz tor wodny pokazujący moc wody.
Obok Rzecznego Ogrodu EkoEdukacji znajduje się także Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Oprócz tego wzdłuż Wartostrady ciągnie się blisko dwukilometrowa Ścieżka EkoEdukacji z 12 oznakowanymi punktami-przystankami, z których każdy porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem.
Rzeczny Ogród EkoEdukacji to część projektu „Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość przedsięwzięć realizowanych w projekcie to ponad 1,6 mln, z czego ponad 800 tys. pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej.
„Brama Poznania to miejsce, które od początku swojego istnienia nierozerwalnie współgra z otaczającą ją przyrodą, rzeką, całym ekosystemem doliny Cybiny. Uznajemy rzekę za niezwykle istotny element dziedzictwa Poznania, który poznajemy, doceniamy i działamy na rzecz jego ochrony. W roku 2020 zapoczątkowaliśmy program wydarzeń związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Pod hasłem #DziedzictwoDlaKlimatu realizujemy wydarzenia adresowane do szerokiego grona odbiorców i odbiorczyń dotyczące zmian klimatu, antropopresji w mieście, historycznych uwarunkowań i relacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego” – możemy przeczytać na stronie www. rzeka.bramapoznania.pl
Źródło: PAP, rzeka.bramapoznania.pl