Nic bardziej nie mobilizuje do sprzątania jak wszechobecne śmieci. Dlatego Operacja Czysta Rzeka zachęca społeczność do porządków na łonie natury już od pięciu lat. Z początkiem marca po raz szósty uruchomiła zapisy online, by chętne osoby mogły zakładać własne sztaby i akcje lokalne lub dołączać do już istniejących. Tylko w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia tegorocznej edycji zarejestrowało się ponad 16 tysięcy uczestników z ponad 600 akcjami. Część z nich się już odbyła i wg raportów uprzątnięto już 100 ton odpadów. Wielkie sprzątanie potrwa do 25 maja.
Pozostawione w lesie lub parku odpady i nieczystości budzą największe obawy wrażliwych ekologicznie Polaków – 69%. Niepokoi ich także zanieczyszczenie wody, pływające śmieci (64%) oraz martwe zwierzęta, w tym ryby (59%). Niemal równie często (57%) odczuwają lęk na widok śladów po wycieku paliwa, ścieków z kanalizacji i innych płynów przemysłowych[1]. Operacja Czysta Rzeka już szósty rok z rzędu zachęca Polaków, by nie pozostać obojętnym wobec wszechobecnej „śmieciozy”.
Operacja Czysta Rzeka to największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek i terenów zielonych w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku, kiedy to ponad 2000 wolontariuszy z różnych zakątków Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Z roku na rok zaangażowanych w porządki na łonie natury było coraz więcej. Od roku 2021 akcje sprzątania odbywają się także na rzekach z poziomu kajaka. W jubileuszowym piątym roku działania (2023) inicjatywa zgromadziła ponad 26,6 tys. uczestników, którzy zebrali 385 ton odpadów.
Wiosenne porządki
Akcje sprzątania tradycyjnie ruszyły wiosną, kiedy po zimie przyroda powoli budzi się do życia i najłatwiej dostrzec śmieci w jeszcze niezazielenionych i niebujnych zaroślach, przy spacerowych ścieżkach, w lesie czy na terenach przylegających do koryta rzeki. „Po raz szósty mierzymy się z odpadami na łonie natury. Jesteśmy wdzięczni każdemu, kto schyla się po śmieci pozostawione przez innych, podejmuje trud zorganizowania akcji oczyszczania rzeki czy swojej okolicy jako szef sztabu lub dołącza do akcji jako uczestnik. Miejsc wymagających naszej interwencji nie brakuje, dlatego nieustannie zachęcamy, by rozejrzeć się wokół, wybrać teren zielony, gdzie zalegają śmieci, założyć sztab i przeprowadzić akcję sprzątania” – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizatorów Operacji Czysta Rzeka.
Światowy Dzień Ziemi
Każdego roku w operacyjnym kalendarzu kluczowy jest Światowy Dzień Ziemi (22 kwietnia). Z okazji tego dnia udaje się mobilizować do sprzątania na łonie natury największą liczbę uczestników. Tylko tego dnia w ubiegłym roku odbyło się 176 akcji. Od pięciu lat Sztab Główny organizuje w okolicach tej daty także akcję główną. Rok temu w stolicy odbyło się wielkie sprzątanie Wisły z udziałem ponad 400 osób.
W tym roku Operacja Czysta Rzeka zaprasza na akcję główną 6. edycji 20 kwietnia z udziałem i audycją Radia 357 na żywo do Kazimierza Dolnego. Akcja będzie polegać na sprzątaniu Wisły na jej 357 kilometrze, ale także w plenerze.
„Zapraszamy na akcje sprzątania w Kazimierzu Dolnym, a także w każde inne miejsce, gdzie zaplanowano porządki z okazji Dnia Ziemi. Operacyjna mapa interaktywna pokazuje 193 akcje organizowane z tej okazji. To doskonały pretekst, by celebrować na łonie natury i dać jej coś od siebie. Zebranie nie swoich śmieci daje nam poczucie sprawczości, że jednak coś od nas zależy. To mały gest, a znaczy tak wiele dla naszej lokalnej ojczyzny, planety, dla naszej przyszłości. Pokazujemy w ten sposób, że żyjemy tu i teraz, ale troszczymy się o kolejne pokolenia, nie godząc się na „śmieciozę” i jej konsekwencje” – zwraca uwagę Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.