Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, 27 listopada 2023 r., mianował Annę Łukaszewską-Trzeciakowską na stanowisko ministra klimatu i środowiska.
Nowa szefowa resortu klimatu, absolwentka MBA o wykształceniu ekonomicznym, rozpoczęła swoją karierę zawodową w spółkach sektora obronnego. W latach 2002-2007 była odpowiedzialna za projekty międzynarodowe, restrukturyzacyjne, konsolidacyjne, współpracę międzynarodową, strategiczne projekty biznesowe, a także nadzór nad delegaturami zagranicznymi.
Od 2007 roku pracowała w sektorze energetycznym, pełniąc funkcję Prezesa Zarządu Elektrowni „Kozienice” S.A. W tym okresie była odpowiedzialna za przygotowanie inwestycji związanych z budową nowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW. Łukaszewska-Trzeciakowska angażowała się również w doradztwo i konsulting dla projektów energetycznych o dużym zakresie.
W latach 2017-2019 zajmowała się sprawami korporacyjnymi, PR i komunikacją w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej. Pełniła funkcje eksperta i pełnomocnika w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zajmując się finansowaniem inwestycji infrastrukturalnych oraz legislatywą związaną z gospodarką wodną i energetyką, w tym odnawialnymi źródłami energii.
W latach 2020-2021 była Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, a w 2021 roku pełniła funkcję prezesa zarządów Baltic Power i ORLEN Neptun w spółkach Grupy Kapitałowej ORLEN. Odpowiadała tam za rozwój projektów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i za granicą.
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska ma doświadczenie w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa i jest członkiem Rady Koordynacyjnej ds. morskiej energetyki wiatrowej.
W okresie od lipca 2022 roku do czerwca 2023 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W tym czasie zajmowała się m.in. regulacjami prawno-energetycznymi w kontekście kryzysu energetycznego wywołanego rosyjską agresją w Ukrainie, a także nowelizacją ustawy ułatwiającej inwestycje w projekty dystrybucyjne o napięciu powyżej 100 kV.
2 czerwca 2023 roku została powołana na stanowisko sekretarza stanu i pełnomocnika rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Jako główne wyzwanie na stanowisku ministra klimatu, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska postawiła sobie zadanie zrealizowania projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu do roku 2033.
„W budowie polskiego atomu nie ma czasu na przerwę, dlatego będziemy się tym zajmować w najbliższych dniach. Nie mamy czasu, żeby jakiekolwiek działania były zaniechane lub harmonogram opóźniany. My jesteśmy gotowi na audyt. Jesteśmy transparentni. Na bieżąco informowaliśmy, jak wygląda projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej” – stwierdziła nowa minister klimatu.
Źródło: gov.pl