W ratowaniu światowych raf koralowych przed zmianami klimatycznymi pomocne mogą okazać się morskie farmy wiatrowe. Duńska firma energetyczna Ørsted rozpoczyna projekt, który ma zapewnić koralowcom bezpieczne schronienie przez hodowanie ich u podstawy turbin.
Koralowce są podatne na wybielanie, ponieważ występują w miejscu, gdzie temperatura, może gwałtownie wzrosnąć. Wybielanie ma miejsce wtedy, gdy ciepła woda sprawia, że koralowce wydalają algi żyjące w ich tkankach, przez co stają się białe. Dalsze strefy morza, u podstawy morskich farm wiatrowych, odznaczają się bardziej stabilną temperaturą przy powierzchni wody. Projekt ReCoral firmy Ørsted chce wykorzystać te względnie stabilne temperatury wody, aby zniwelować ryzyko wybielania koralowców i ułatwić wzrost zdrowych organizmów na fundamentach turbin.
,,Aby powstrzymać zmiany klimatyczne i stworzyć zrównoważoną przyszłość dla naszej planety, jej ekosystemów i ludzi, musimy przyspieszyć przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii” – tłumaczy dyrektor generalny firmy Mads Nipper.
Zdaniem Madsa Nippera w sytuacji, gdy przywódcy polityczni planują znaczny wzrost udziału morskiej energetyki wiatrowej w krajowych miksach energetycznych, ekspansja ta – przeprowadzona prawidłowo – może wspierać również morską bioróżnorodność.
Zespołowi ReCoral udało się po raz pierwszy wyhodować młode koralowce na stali i betonie w ośrodku testowym w 2021 roku. Teraz planują zrobić to na farmach wiatrowych na Tajwanie. Wielki test ma zostać przeprowadzony w czerwcu przez zespół ReCoral i ekspertów z Centrum Badań Biologii Morskiej Penghu. Kilka tysięcy larw koralowców ma zostać zabranych do fundamentów czterech turbin na morskiej farmie wiatrowej Greater Changhua. Projekt chce bazować na zbieraniu wiązek jaj koralowców wyrzuconych na plaże, zamiast opierania się na próbkach z istniejących delikatnych środowisk.
,,Jeśli uda nam się zrealizować projekt ReCoral, a koncepcja okaże się skalowalna, ta innowacja Ørsted może mieć znaczący pozytywny wpływ na bioróżnorodność oceanów” – dodaje Nipper.
Według Programu Środowiskowego ONZ, rafy koralowe są ekosystemem dla około jednej trzeciej gatunków morskich i przynoszą bezpośrednie korzyści 1 milionowi ludzi na całym świecie.
Wzrost temperatury mórz i oceanów wywołany globalnym ociepleniem powoduje efekt wybielania, który stanowi niebezpieczeństwo dla tych wyjątkowych środowisk, wpływając na globalny kryzys różnorodności biologicznej.
,,Ochrona środowiska i bioróżnorodność morska będą w nadchodzącej dekadzie nadal jednym z kluczowych tematów na świecie. Wspaniale jest widzieć, że oprócz wysiłków na rzecz dostarczania czystej energii, Ørsted uruchamia również swój projekt koralowy tutaj na Tajwanie, aby promować przyjazność dla środowiska” – wskazuje Hern-Yi Hsieh, dyrektor Centrum Badań Biologii Morskiej Penghu.
Jeśli projekt odniesie sukces, firma upowszechni swoje odkrycia innym przedstawicielom ochrony przyrody i deweloperom farm wiatrowych, aby mogli je powtórzyć w innych miejscach.
Źródło: euronews.com