W północnej Szwecji powstaje pierwsza zeroemisyjna huta stali zasilana wodorem. Powstający w Norrbotten zakład to realizacja projektu Hybrit będącego wspólnym przedsięwzięciem koncernów: SSAB, LKAB i Vattenfall. Początek produkcji w tej hucie zaplanowano na 2025 rok, zaś w 2026 roku ma ona osiągnąć ponad 1 mln ton surówki z rudy żelaza rocznie.
Projekt HYBRIT (Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology) to próba zamiany węgla na wodór w procesie produkcji stali. Wodór wykorzystywany w fabryce pozyskiwany jest z nadwyżek energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Obecnie produkcja stali, to jedno z największych źródeł emisji dwutlenku węgla, odpowiadająca za około 7 proc. globalnych emisji CO2.
Pilotażowa inwestycja została zrealizowana w mieście Luleå w północnej Szwecji, w bogatym w złoża rudy żelaza regionie Norrbotten. Na wybór tego regionu wpłynęła także wcześniejsza inwestycja firmy Vattenfall, która od 2018 roku buduje tam farmę wiatrową, która ma ruszyć w latach 2027-2028. Farma ma mieć około 150 turbin i wytwarzać energię około 2 Twh. Trwają także przygotowania do budowy magazynu wodoru, w ramach testowania technologii magazynowania tego gazu w kawernach.
W procesie produkcji stali w ramach projektu Hybrit, węgiel zostanie zastąpiony wodorem otrzymywanym z nadwyżek energii odnawialnej, która może pochodzić ze szwedzkich elektrowni wodnych czy mających powstać na północy Szwecji gigantycznych farm wiatrowych.
Uczestnicy projektu Hybrit szacują, że przestawienie się na zeroemisyjną produkcję stali, dzięki wykorzystaniu zielonego wodoru, będzie generować w Szwecji zapotrzebowanie na energię elektryczną w ilości około 15 TWh, co stanowi około 1/10 obecnego zużycia energii w tym kraju.
Szwedzi nie są tutaj jedynymi, którzy pracują nad zastosowaniem wodoru w produkcji stali. Jak podaje portal Greentech Media, nad podobnym rozwiązaniem pracuje również największy producent stali na świecie, ArcelorMittal. Na razie spółka testuje wykorzystanie wodoru, a w tym roku planuje uruchomienie dużego zakładu pilotażowego w Hamburgu. W Polsce takie badania prowadzi Centrum badawczo rozwojowe projektu „Zielona Stal”, którego celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnej, wodorowej technologii produkcji stali w Nowej Hucie. Budowa infrastruktury jest planowana na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”.
Źródła: wnp.pl, smoglab.pl, Greentech Media