Naukowcy z Kenii zastosowali metodę polegającą na podwójnym wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej przy uprawie roślin. Panele słoneczne są znanym sposobem dostarczania taniej energii elektrycznej na terenie Afryki, jednak uprawa roślin wykorzystująca panele jest całkowicie nową metodą.
Technika, zwana agrowoltaiką polega na zainstalowaniu paneli słonecznych, które służą jednocześnie do produkcji czystej energii i do zacienienia roślin w celu utrzymania wilgoci w glebie i stymulowania wzrostu. Po rocznych badaniach University of Sheffield, World Agroforestry i Latia Agripreneurship Institute rozpoczynają właśnie eksperyment na gospodarstwach rolnych.
Celem badania jest przeanalizowanie czy systemy agrowoltaiczne mogą być z powodzeniem stosowane w wiejskich regionach Afryki Wschodniej. Projekt został ogłoszony w listopadzie 2020 roku i jego zadaniem było rozwiązanie problemów energetycznych regionu bez nadmiernego obciążania cennych obszarów lądowych.
Eksperyment wykazał, że kapusta uprawiana wśród paneli słonecznych o mocy 180 i 345 W była o jedną trzecią większa i zdrowsza niż kapusta uprawiana na działkach kontrolnych z taką samą ilością nawozu i wody. Wyniki innych upraw, takich jak bakłażan i sałata były podobne. Kukurydza uprawiana pod panelami również była większa i zdrowsza.
,,Chcieliśmy zobaczyć, jak rośliny będą działać, jeśli będą uprawiane pod tymi płytami. Ale jest jeszcze jeden pragmatyczny powód zastosowania tej technologii: podwojenie wydajności tego samego miejsca na produkcję energii elektrycznej i uprawę żywności może znacznie pomóc ludziom z ograniczonymi zasobami ziemi” – twierdzi Judy Wairimu, agronomka z Latia Agripreneurship Institute.
Badanie podkreśla, że uprawa roślin pod panelami słonecznymi chroni je przed słońcem w gorących, suchych miejscach i ułatwia glebie utrzymać wilgoć. Zdaniem Sztokholmskiego Instytutu Środowiska i ,,The Guardian”, metoda agrowoltaiczna z powodzeniem przyjęła się w krajach Północy, takich jak Francja, Niemcy i Stany Zjednoczone, ale nie została jeszcze przetestowana na Południu.
W projekt zaangażowani są także projektanci energii słonecznej z Afryki Wschodniej, przedsiębiorstwa rolne, społeczności lokalne, organizacje polityczne i organizacje non-profit.
Źródła: https://www.ecowatch.com https://www.theguardian.com