Osady ściekowe są ubocznym produktem oczyszczania ścieków – komunalnych i przemysłowych. Są to w rzeczywistości osady z komór fermentacyjnych oraz innych instalacji służących do oczyszczania ścieków. Są ciekawym zagadnieniem z punktu widzenia ekologii z uwagi na możliwość ich powtórnego wykorzystania. Mogą one bowiem zawierać zarówno substancje biogenne jak i organiczne. Niejednokrotnie skład osadów pozwala na ich zastosowanie w glebie jako cenny surowiec do rekultywacji zdegradowanych i zdewastowanych gleb i gruntów.
Należy jednak podkreślić, że z uwagi na występowanie w osadach ściekowych domieszek metali ciężkich i bakterii chorobotwórczych, konieczna jest ich każdorazowa analiza i dostosowanie do norm prawnych. Podsumowując, stosowanie komunalnych osadów ściekowych jest możliwe po ich uprzednim przygotowaniu, w szczególności przez poddanie ich obróbce biologicznej, chemicznej, termicznej i wszystkim tym procesom, które eliminują zagrożenie dla środowiska lub życia i zdrowia ludzi.
Osady ściekowe mogą być również z powodzeniem wykorzystywane przy produkcji biogazu. W procesie ich fermentacji, pozyskiwany jest metan o wysokiej przydatności energetycznej.