Pojemnik przygotowany specjalnie do przeprowadzenia tzw. recyklingu organicznego czyli kompostowania. Proces, który w nim przebiega jest naturalną metoda unieszkodliwania i zagospodarowania odpadów poprzez rozkład ich substancji organicznej na skutek działania mikroorganizmów – bakterii tlenowych, nicieni, grzybów etc. Wszystko odbywa się w kontrolowanych warunkach, w obecności tlenu, przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Wynikiem procesu zachodzącego w kompostowniku jest pojawienie się kompostu, bogatego w łatwo przyswajalne przez rośliny składniki podłoża stosowanego w rolnictwie czy zagospodarowaniu terenów zielonych w mieście.
Rozróżniamy kilka rodzajów kompostowników:
- Otwarty- najprostszy i najtańszy, w łatwy sposób można go zbudować samodzielnie. Składa się on wyłącznie ze ścian bocznych, nie ma dna ani pokrywy
- Zamknięty – często budowany ze sztucznego tworzywa. Dzięki temu i stosowanej pokrywie warunki do rozkładu biomasy są bardziej optymalne. Temperatura wewnątrz zwiększa się. Dodatkowo, należy wspomnieć o kwestiach estetycznych – resztki organiczne nie wydostają się na zewnątrz, ograniczony jest także przykry zapach.
- Rotacyjny – o konstrukcji bardziej złożonej, przypominającej z wyglądu beczkę lub betoniarkę.Konstrukcja obejmuje specjalną pryzmę dzięki której możliwe jest obracanie pojemnika, a tym samym mieszanie i napowietrzanie biomasy. W ten sposób, kompost powstaje znacznie szybciej. Całość zamknięta jest wewnątrz pojemnika więc zapach jest niedokuczliwy, a całość wygląda bardziej estetycznie.
- Segmentowany – najczęściej zbudowany ze sztucznego tworzywa, zamykany od góry, zapewnia optymalną temperaturę. Dodatkowo daje możliwość dołączania kolejnych modułów i tym samym zwiększając całkowitą pojemność kompostownika.
- Termiczny z biofiltracją – dzięki stałej, wysokiej temperaturze proces kompostowania zachodzi bardzo szybko. Nawóz powstaje w 2-3 miesiące, jest dużo skuteczniejszy niż standardowe kompostowniki.