Nowe badania podkreślają jak istotne jest wprowadzenie globalnego monitoringu i skutecznego prawodawstwa w branży statków wycieczkowych z uwagi na ich rosnący, negatywny wpływ na środowisko, ludzkie zdrowie i samopoczucie.
Międzynarodowy zespół naukowców wykonał szczegółowy przegląd badań przeprowadzonych na temat najszybciej rozwijających się gałęzi turystyki. Przegląd wydany na łamach Marine Pollution Bulletin podkreślił to, że największym źródłem zanieczyszczenia i degradacji środowiska są rejsy wycieczkowe.
Badania uwypukliły to, że branża statków wycieczkowych jest źródłem zagrożeń dla zdrowia fizycznego i psychicznego pasażerów, personelu i osób mieszkających w okolicach portów lub pracujących w stoczniach. W przeglądzie udowodniono wpływ hałasu i zanieczyszczenia powietrza na zdrowie oraz na trudne warunki pracy dla pracowników statków i stoczni, które mogą doprowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym. Podano dowody z ponad 200 prac badawczych o tematyce zdrowia ludzi i stanu środowiska w morzach i oceanach na świecie.
„Nasz artykuł podkreśla, że rejsy są doskonałym przykładem tego, jak losy naszego zdrowia i naszego środowiska są ze sobą powiązane. Do tej pory większość badań dotyczyła aspektów tego zjawiska w oderwaniu od siebie. Nasz przegląd jest jak dotąd najbardziej kompleksowy i połączył te pola badawcze, aby przyjąć całościowy pogląd na to, jak rejsy szkodzą środowisku naturalnemu i naszemu zdrowiu. Potrzebujemy teraz globalnych przepisów, aby zminimalizować szkody zarówno dla naszych oceanów jak i naszego zdrowia” – tłumaczy autor badania dr Josep Lloret.
,,Turystyka wycieczkowa jest szybko rozwijającą się gałęzią gospodarki, a nasze badania pokazują, że ma ona duży wpływ na środowisko naturalne oraz zdrowie i samopoczucie ludzi. Potrzebujemy znacznie lepszego monitorowania, aby uzyskać bardziej wiarygodne dane, które pozwolą nam uzyskać prawdziwy obraz tych oddziaływań. Bez nowych i ściśle egzekwowanych krajowych i międzynarodowych znormalizowanych zasad, przemysł rejsowy prawdopodobnie nadal będzie powodował te poważne zagrożenia dla zdrowia i środowiska” – poinformowała profesor Lora Fleming z Uniwersytetu w Exeter, autorka przeglądu.
W przeglądzie przeanalizowano prace badawcze podające wiele czynników, które wpływają na środowisko lub zdrowie. Badacze przeanalizowali sześć prac dotyczących emisji dwutlenku węgla, które wpływają zarówno na zdrowie ludzi jak i na środowisko, ponieważ są przyczyną globalnego ocieplenia. Badania dowodzą, że duży statek wycieczkowy może mieć ślad węglowy większy niż 12 000 samochodów. Przypuszcza się, że w Morzu Śródziemnym CO2 ze statków wycieczkowych i promowych to 10% wszystkich emisji ze statków.
W artykule poruszono także kwestie badań o odpadach stałych jako przykładu działalności statków wycieczkowych wpływającej na zdrowie i na środowisko. Globalnym wyzwaniem jest zniwelowanie odpadów morskich – ilość odpadów produkowanych przez statek wycieczkowy z 2700 pasażerami przekracza tonę dziennie. Około 24% wszystkich odpadów wytwarzanych przez transport wodny pochodzi ze statków wycieczkowych.
,,Kiedy porównuje się standardy środowiskowe pomiędzy wycieczkowiczami a osobami zanieczyszczającymi środowisko na lądzie, staje się jasne, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Od dawna wiemy, że statki wycieczkowe powodują szkody w środowisku, jednak niezwykle ważne jest uwzględnienie w tym obrazie wpływu na ludzkie zdrowie. Mamy nadzieję, że badania takie jak te skłonią do podjęcia działań, które pomogą branży rejsów wycieczkowych stać się bardziej zrównoważoną pod względem środowiskowym” – dodaje współautor projektu dr Hrvoje Caric.
Źródło: https://www.sciencedaily.com