Ponad 200 globalnych czasopism medycznych opublikowało połączony artykuł redakcyjny wzywający światowych przywódców do zrealizowania działań ograniczających globalny wzrost temperatury i powstrzymujących niszczenie przyrody, a także do ochrony zdrowia.
Artykuł alarmuje o tym, że mimo tego, że cele dotyczące zmniejszenia emisji i ochrony różnorodności biologicznej są niezbędne, to jednak muszą zostać uzupełnione o wiarygodne plany krótko i długoterminowe.
Artykuł został opublikowany jednocześnie 6 września w 233 międzynarodowych tytułach, w tym The BMJ, The Lancet, New England Journal of Medicine, East African Medical Journal, Chinese Science Bulletin, National Medical Journal of India oraz Medical Journal of Australia.
To pierwsza taka sytuacja, gdy tak wiele czasopism opublikowało jedno oświadczenie podkreślające powagę sytuacji kryzysowej związanej ze zmianami klimatycznymi.
Artykuł został opublikowany przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ – jednym z ostatnich spotkań, które odbędą się przed listopadową konferencją klimatyczną (COP26). Jest to ważny moment, aby zmobilizować wszystkie kraje do realizacji planów klimatycznych w celu ochrony postanowień porozumienia paryskiego.
Od wielu dekad pracownicy służby zdrowia i czasopisma medyczne alarmują przed poważnym i wzmacniającym się wpływie zmian klimatycznych na zdrowie.
Złe działanie ekstremalnych temperatur, niszczycielskich zjawisk pogodowych i degradacji podstawowych ekosystemów na zdrowie to tylko nieliczne ze skutków zmieniającego się klimatu.
Artykuł zwraca się do rządzących, aby zainterweniowali w celu zmodyfikowania społeczeństw i gospodarek, na przykład za pomocą przeprojektowania systemów transportowych, miast, produkcji i dystrybucji żywności, rynków inwestycji finansowych oraz systemów opieki zdrowotnej.
Zdaniem autorów artykułu potrzebne będą znaczne inwestycje, które wiążą się z pozytywnymi korzyściami zdrowotnymi i ekonomicznymi, w tym wysokiej jakości miejsca pracy, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, zwiększenie aktywności fizycznej oraz poprawę warunków mieszkaniowych.
Autorzy uważają, że współpraca zależy głównie od tego, czy bogate kraje zrobią więcej w celu wsparcia krajów o niskich i średnich dochodach w budowaniu czystych, zdrowszych i bardziej odpornych na ekstremalne zjawiska pogodowe warunków dla ich społeczeństw.
– ,,Jako pracownicy służby zdrowia, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wspomóc przejście do zrównoważonego, bardziej sprawiedliwego, odpornego i zdrowszego świata. My, jako redaktorzy czasopism poświęconych zdrowiu, wzywamy rządy i innych liderów do działania, wyznaczając rok 2021 jako rok, w którym świat wreszcie zmieni kurs” – czytamy w artykule.
– ,,To, co musimy zrobić, aby rozwiązać problem pandemii, nierówności zdrowotnych i zmian klimatycznych jest takie samo – globalna solidarność i działania, które uznają, że w obrębie i między narodami nasze losy są nierozerwalnie związane, tak jak zdrowie ludzkie jest nierozerwalnie związane ze zdrowiem planety” – tłumaczy Seye Abimbola, redaktor naczelny BMJ Global Health.
– ,,Globalne ocieplenie wpływa na przyszłość naszej planety, a w tej chwili ma wpływ na zdrowie płuc wszystkich jej mieszkańców w każdym wieku, od młodych do starych. Ten artykuł jest wezwaniem skierowanym do światowych przywódców na COP26 do podjęcia natychmiastowych i proporcjonalnych działań w celu ograniczenia wzrostu globalnych temperatur” – twierdzi profesor Alan Smyth, współredaktor naczelny Thorax.
Źródła: https://www.sciencedaily.com https://www.bmj.com