Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie przepisy nakładające na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Od nowego roku każda gmina będzie miała obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów i minimum, jakie powinna zapewnić to zbiórka w PSZOK-ach (art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw (Dz. U. poz. 1579).
Częstochowa zdecydowała się na dodatkowy krok, wprowadzając odbiór tekstyliów bezpośrednio z domów mieszkańców, co ułatwia proces segregacji i zwiększy jej efektywność. Akcja ma być bezpłatna dla mieszkańca i bezkosztowa dla miasta i sfinansowana zostanie z tego, co uda się pozyskać w ramach zbiórki.
Za darmo z domu
Produkty będą odbierane prosto od mieszkańców w workach dostarczanych przez firmę Stala Group. Nie trzeba będzie ich wynosić do osiedlowych śmietników czy przed posesje. Same worki też są przyjazne dla środowiska, bowiem wykonane są z materiałów z recyklingu i są wielokrotnego użytku. Częstochowianie będą mogli do nich wkładać odzież (w tym wierzchnią: kurtki i płaszcze), obuwie, ale i ręczniki, koce oraz firany. Rzeczy te mogą być nowe bądź używane, ale w dobrym stanie – suche, czyste, kompletne. Jeśli ich niewielki stopień zużycia na to pozwoli, będą mogły posłużyć także instytucjom charytatywnym dla realizowania ich pomocowych celów.
Tekstylia mogą oddawać tylko osoby pełnoletnie. Najpierw trzeba się zgłosić do partnera – telefonicznie pod nr 536 322 005 bądź mailem na adres tekstylia@stalagroup.pl.
Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 7–15. Jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, zgłoszenia można dokonać nie tylko u partnera, ale i poprzez spółdzielnię (lub np. wspólnotę mieszkaniową), która wyda nam stosowny worek. Tekstylia odbierane będą z mieszkań od poniedziałku do piątku w godz. 6–18.
26 kilo na Europejczyka
Szacuje się, że przeciętny mieszkaniec Europy co roku kupują około 26 kg ubrań z czego niestety aż 87% jest albo spalanych albo składowanych na wysypiskach, a niestety tylko 22% jest selektywnie zbieranych. Głównie te ubrania są używane później powtórnie a tylko 1% jest poddawanych recyklingowi. Przy czym przemysł tekstylny ma bardzo negatywny wpływ na środowisko, wyliczono bowiem, że branża fast fashion odpowiada za 10% światowej emisji dwutlenku węgla – to więcej niż emisje pochodzące z lotów międzynarodowych i żeglugi morskiej razem wzięte. Według Europejskiej Agencji Środowiska, zakupy tekstyliów w UE w 2020 r. spowodowały około 270 kg emisji CO2 na osobę – czyli emisję gazów cieplarnianych w wysokości 121 mln ton.
Przemysł tekstylny zużyła również olbrzymie ilości wody, bowiem wyprodukowanie jednego t-shirta to zużycie 2700 litrów wody, czyli tyle, ile średnio przypada na jedną osobę w ciągu 2,5 roku. Co więcej, sektor tekstylny jest trzecim największym powodem degradacji wody i użytkowania gruntów w 2020 roku. W tym samym roku produkcja odzieży i obuwia dla jednego Europejczyka wymagała średnio 9 m sześć. wody, 400 m kw ziemi i 391 kg surowców. Ponadto, produkcja tekstyliów odpowiada za ok. 20% globalnego zanieczyszczenia czystej wody ze względu na m.in. farbowanie produktów. Z kolei pranie produktów syntetycznych sprawia, że w oceanach gromadzi się ponad pół milion ton mikrodrobin plastiku rocznie.
Źródło: UM Częstochowy