Ostatnie tygodnie ciąży to czas kompletowania niezbędnych rzeczy, których potrzebują świeżo upieczeni rodzice oraz nowo narodzone dziecko aby komfortowo i bez stresu powitać nową rzeczywistość. Pakowanie szpitalnej torby, wyposażenie pokoju dziecięcego oraz kompletowanie ubranek kojarzą nam się zazwyczaj z wizytami w sklepach z różnego rodzaju artykułami. Często nie zwracamy uwagi na to, czy naprawdę dana rzecz jest potrzebna, czy może ulegliśmy zasłyszanym poradom czy reklamom. Podejmując temat wyprawki odpowiednio wcześnie, mając czas na zastanowienie się nad wszystkimi aspektami, możemy zaplanować wszystko skutecznie i ekologicznie.
Higiena i kosmetyki
Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy w kwestii higieny małego dziecka są bez wątpienia pieluchy. Warto rozważyć ich ekologiczną i bezodpadową alternatywę, którą są pieluchy wielorazowe składające się z chłonnego wkładu oraz otulacza. Tego typu pieluchy to poniekąd ulepszenie pieluch tetrowych używanych dawniej. Przygoda z pieluszkami wielorazowymi wymaga wcześniejszego przygotowania, odpowiedniej wiedzy i planowania, aby nie były przykrym obowiązkiem czy zabieraczem cennego czasu, ale by cały proces ekologicznego przewijania był szybki, prosty i przyjemny. Jednak wiadomo, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Warto spróbować takiej nowości, jednak jeśli nie do końca czujemy się w tym dobrze, istnieje możliwość wybrania alternatywy w postaci ekologicznych pieluch jednorazowych. Są one wykonane z bambusa lub celulozy, bez sztucznych składników i chemikaliów, dzięki czemu unikniemy nierzadkich obecnie alergii skórnych u naszego bobasa. Przy higienie maluszka potrzebne są także nawilżane chusteczki do wytarcia pupy oraz okolic intymnych. Te jednorazowe dostępne w sklepach często poza wodą nasączane są także innymi substancjami, które nie są obojętne dla delikatnej skóry dziecka. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zatem wykonanie takich chusteczek samodzielnie, z naturalnego materiału i nasączanie je wodą zaraz przed użyciem. Zużytą chusteczkę wrzucamy do pojemnika i pierzemy gdy zbierze się odpowiednio duża ilość. Jeśli potrzebujemy chusteczek jednorazowych szukajmy takich, które nasączane są jedynie wodą. Jeśli mamy w domu kompostownik to zwróćmy uwagę na takie chusteczki, które będą kompostowalne.
Ubranka
W sklepach aż roi się od kolorowych i ślicznych ubranek dla małych dziewczynek i chłopców. Często są one odzwierciedleniem ubrań dorosłych i kuszą, aby przyodziać w nie swoje maleństwo. Nowe ubranka wykonane z bawełny nie są jednak najlepszym rozwiązaniem dla skóry malucha, gdyż bawełna jest wielokrotnie płukana w chemikaliach zanim zostanie zrobiony z niej materiał. Aby pozbyć się wszystkich drażniących dla skóry substancji potrzebne jest wielokrotne pranie, a zatem najlepszym rozwiązaniem dla noworodka są ubrania używane. Dosyć popularne jest oddawanie ubranek z pokolenia na pokolenie czy też przekazywanie ich koleżankom, siostrom czy sąsiadkom. Zestawy dziecięcych ciuszków krążą często przez wiele lat w jednym gronie, a i tak długo nie widać na nich śladów użytkowania. Maluszki szybko rosną, zatem nie ma możliwości by się zużyły. Jeśli nie mamy w rodzinie nikogo kto mógłby podarować nam zestaw ubrań bez problemu całe pudełka wypełnione śpioszkami, body i koszulkami znajdziemy na platformach sprzedażowych czy grupach wymiankowych. Ubranek możemy także poszukać w sklepach z odzieżą z drugiej ręki, należy jednak pamiętać by wyprać je w wysokiej temperaturze.
Meble i akcesoria
Każdy z pewnością zna filmowe sceny, w których rodzice spodziewający się dziecka umeblowują jego pokoik czy też wspólnie robią zakupy w sklepach z artykułami dziecięcymi. Jednak nie ma nic prostszego i bardziej ekonomicznego w przygotowaniach do przyjścia dziecka na świat niż kupienie mebli i akcesoriów w komisach czy z drugiej ręki. Używane łóżeczka, wózki, komody czy mniejsze rzeczy jak przewijak, wanienka i nosidełko mogą być w idealnym lub bardzo dobrym stanie i nie ma konieczności kupowania wszystkich tych rzeczy nowych. Nie dość, że wykorzystujemy rzeczy z drugiego obiegu przyczyniając się w ten sposób do poprawy sytuacji środowiska naturalnego, to jeszcze sporo oszczędzamy. Owszem, znalezienie satysfakcjonujących nas ofert najprawdopodobniej będzie bardziej czasochłonne niż wyjście do sklepu, jednak z odpowiednim planem i listą rzeczy da się zrobić to szybko i przyjemnie.
Zabawki
Oferta zabawek dla noworodków i niemowląt powiększa się w bardzo szybkim tempie. Dostępne są coraz to nowe edukacyjne zabawki pomagające ćwiczyć dziecku zmysły i uczyć się nowych umiejętności. Wszelkiego rodzaju interaktywnych zabawek jest tak dużo, że ciężko zdecydować, która z nich jest najlepsza. Jednak sądząc po tym, że gdy takiego asortymentu zabawek nie było dzieci również dobrze się rozwijały, mnogość zabawek nie jest niezbędna. W początkowych tygodniach życia dla dziecka wystarczą książeczki oraz karuzela nad łóżeczko służące do ćwiczenia wzroku. Taką karuzelę można spróbować wykonać samodzielnie, podobnie jak grzechotki czy proste zabawki wydające szeleszczące dźwięki. W kolejnych miesiącach życia, gdy dziecko zaczyna wchodzić w interakcje z dorosłym i chce bardziej poznawać świat, można pomyśleć o bardziej zaawansowanych zabawkach. Interaktywne zabawki również warto kupić używane, ponieważ są dużo tańsze, czy też wymienić na specjalnych grupach i gdy nie przypadną do gustu naszemu maluchowi nie będziemy mieli poczucia straconych pieniędzy. Jako przedmioty do zabawy świetnie nadają się wszelkie artykuły domowe czy kuchenne, oczywiście pod kontrolą i opieką rodzica. Kupując nowe zabawki starajmy się zwracać uwagę by były one wykonane z naturalnych i trwałych materiałów – świetnie sprawdzą się drewniane klocki, układanki czy puzzle, które są dobre dla dzieci oraz przyjazne dla środowiska.
W przypadku rzeczy dla noworodków i niemowląt często może okazać się, że coś, co u wielu innych rodziców i dzieci się sprawdziło, u nas niekoniecznie może zadziałać. Dlatego też warto korzystać z używanych rzeczy lub pożyczać je na próbę, by mieć pewność, że dana rzecz się sprawdzi i będzie potrzebna. Dla jednego dziecka niezbędnikiem będzie otulacz, inne będzie się w nim czuć niekomfortowo, w jednym domu strzałem w dziesiątkę okaże się bujaczek, w innym będzie tylko zagracającym pomieszczenie sprzętem. Wyprawka dla nowonarodzonego malucha nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami i mnóstwem nowych rzeczy. Z odpowiednim podejściem i zdrowym rozsądkiem uda nam się skompletować wyprawkę w sposób ekonomiczny, dopasowany do naszych potrzeb i – co najważniejsze – ekologicznie.