Rozpoczynamy kolejny cykl artykułów – będą to przepisy na znane i lubiane mięsne potrawy wersji wegańskiej lub wegetariańskiej. Dieta fleksitariańska, czyli taka, która wiąże się z ograniczeniem spożycia mięsa, oraz dieta wegetariańska i wegańska to diety najlepsze dla środowiska. Przepisami publikowanymi w tym cyklu chcemy zachęcić do eksperymentowania z roślinną kuchnią i przekonania się, że bezmięsne dania są naprawdę pyszne!
Bolognese, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Bolonii, włoskiego miasta. Jest to jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej, odtwarzane wielokrotnie w niemal każdym domu. Oryginalnie jest to sos z wołowego, rzadziej wieprzowego mięsa, pomidorów oraz warzyw – marchewki, cebuli i selera, z dodatkiem wina i oliwy. Często dodaje się także boczek. Dlaczego warto zamienić oryginalną recepturę na tę wegańską? Produkcja wołowiny wymaga najwięcej wody, a hodowle bydła na mięso pochłaniają ogromne ilości terenów, które są celowo wylesiane pod hodowle. Wiąże się ona także z dostawaniem się metanu, czyli jednego z gazów cieplarnianych, do atmosfery. Wegańskie bolognese to wariacja tofu, przypraw i warzyw, zatem poza lepszym wpływem na środowisko, ma także korzystniejszy wpływ na nasze zdrowie – jest to danie lekkostrawne, pełne wartości odżywczych i jednocześnie sycące. Ten sposób przyrządzania tofu powoduje, że nawet najwięksi miłośnicy mięsa mylą go z mięsem.
Składniki na sos dla 2 osób:
300 g makaronu spaghetti
1 kostka tofu
350 ml passaty pomidorowej
1 cebula
2 ząbki czosnku
Łyżka sosu sojowego
Łyżeczka papryki wędzonej
Łyżeczka czosnku granulowanego
Łyżka suszonego oregano
Łyżeczka cukru
Łyżeczka soli
Oliwa z oliwek lub olej do smażenia
Kilka listków świeżej bazylii
Płatki drożdżowe do posypania (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Tofu rozgnieść widelcem na drobne kawałki. Dodać sos sojowy, czosnek granulowany oraz paprykę wędzoną i wymieszać. Tak przygotowane tofu podsmażyć na suchej patelni aż zbrązowieje. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Przysmażone tofu rozłożyć równomiernie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 10 minut. W tym czasie pokrojoną w drobną kostkę cebulę oraz czosnek podsmażyć na odrobinie oleju lub oliwy. Gdy się zeszklą, dodać passatę pomidorową. Doprawić cukrem, solą oraz oregano. Dodać podpieczone tofu i wymieszać. Podawać z ugotowanym makaronem spaghetti ( lub tagliatelle), posypać płatkami drożdżowymi i udekorować listkami bazylii.
Wskazówka: Jeśli sos wyjdzie zbyt gęsty, można dodać do niego wodę z gotowania makaronu. Dzięki temu sos lepiej połączy się z makaronem.
Smacznego!