Wakacje za pasem, a co za tym idzie – czas urlopów, wyjazdów i beztroskich, wolnych dni. Wielu z nas stoi przed wyborem gdzie wybrać się w tym roku na odpoczynek, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, miejsce czy udogodnienia, ale także aspekt ekologiczny. Na to, jak bardzo ekologiczne będą nasze wakacje ma wpływ wiele czynników. Wybór transportu, zabierane rzeczy i bagaże oraz wybory dokonywane już na miejscu naszej podróży. Poniżej krótki przewodnik po tym, jak sprawić, by w każdej z tych dziedzin podejmować lepsze wybory.
Samolot, samochód, czy może pociąg?
Obecnie stoi przed nami wachlarz możliwości transportowych. Jak wiemy, samolot to najmniej ekologiczny środek transportu, ze względu na emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jednak podróżowanie nim to oszczędność czasu, a czasem nawet pieniędzy. Jeżeli nie mamy możliwości lub ze względu na różne czynniki nie chcemy rezygnować z samolotu, przy zakupie biletu możemy wybrać opcję zapłaty za pozostawiony ślad węglowy. Samochód będzie lepszym wyborem jeśli chodzi o ślad węglowy, jednak również nie jest idealny. Mamy tutaj natomiast ten komfort, że możemy dotrzeć bezpośrednio na miejsce noclegu oraz możemy zabrać wszystko, co najpotrzebniejsze. W przypadku samochodu, jeśli jedziemy na wakacje w więcej osób, warto rozważyć wspólny transport jednym samochodem, zamiast podróżować kilkoma pojazdami. W ten sposób znacznie zmniejszamy negatywny wpływ na środowisko oraz oszczędzamy pieniądze. Pozostaje jeszcze wybór transportu zbiorowego jakim są autobusy. Najlepszym pod względem ekologii wyborem będzie pociąg. Jest to najmniej emisyjny transport dalekobieżny. Nowoczesne pociągi dostępne do podróżowania po całym świecie zapewniają komfortową podróż także nocą – wagony sypialne wyposażone są w wygodne łóżka. Nie zawsze podróż pociągiem, zwłaszcza w dalekie destynacje, jest tania. Natomiast na podróże krajowe wybór pociągu jest najlepszym pomysłem.
Bagaż
W przypadku podróży samolotem, nie chcąc dokładać sobie kosztów, do dyspozycji mamy jedynie bagaż podręczny, który w niektórych liniach lotniczych ma konkretne wymiary. Nie możemy przewozić w nim też więcej niż 1l płynów, a wszystkie muszą znajdować się w maksymalnie 100 ml pojemnikach. Tutaj idealnym rozwiązaniem będą kosmetyki w kostkach, które nie dość, że wygodniejsze w transporcie, to również nie sprawią nam problemu przy odprawie. Do samochodu, przy pakowaniu bagażu, ogranicza nas jedynie pojemność bagażnika – należy jednak mieć na uwadze, że im więcej bagaży, tym większy ciężar pojazdu, a jednocześnie większe spalanie. W transporcie zbiorowym i pociągach nie mamy ograniczonego bagażu, jednak posiadanie kilku toreb i walizek może być kłopotliwe. Pakując bagaż wybierajmy tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Nie ma większego sensu zabierać całej szafy, podczas gdy na miejscu zazwyczaj ubieramy tylko kilka z nich. W każdym miejscu mamy możliwość ręcznego wyprania ubrań, zatem inny komplet ubrań na każdy dzień jest zbędny. Jak już było wspomniane wcześniej, najlepiej zaopatrzyć się w kosmetyki w kostkach, które są wygodne i kompaktowe. Często w hotelach mamy do dyspozycji kosmetyki w małych butelkach, jednak zawsze są one w plastikowych opakowaniach. Jeśli nie musimy z nich korzystać, można wcześniej, podczas rezerwacji, zaznaczyć obsłudze hotelu, iż takich buteleczek nie potrzebujemy. W ten sposób ograniczymy ich liczbę. Warto pamiętać o tym, by zabrać ze sobą w podróż wielorazową butelkę na wodę, kubek termiczny, woreczki na żywność, komplet sztućców ze słomką oraz pojemniki na jedzenie. Te przedmioty pozwolą nam w znacznym stopniu ograniczyć ilość plastikowych odpadów na wyjeździe.
Nocleg
Coraz więcej miejsc noclegowych oferuje sporo udogodnień mających na celu dbanie o środowisko. Wybierając nocleg zwróćmy uwagę na to, jakie z nich są w nim obecne. Czy w obiekcie segreguje się śmieci, czy ogranicza się pranie pościeli i ręczników do minimum, czy posiłki robione są z lokalnej żywności – te wszystkie kwestie sprawiają, że miejsce, w którym śpimy, jest mniej lub bardziej przyjazne środowisku. Najlepszym wyborem wydają się być małe gospodarstwa agroturystyczne, które często posiłki przygotowują z własnych upraw i hodowli. Świeżo zerwane pomidory, swojski nabiał czy upieczony przez gospodarzy chleb to także niezwykłe doznania i możliwość poznania nowych, regionalnych smaków. Jeśli wybieramy hotel z wyżywieniem w formie bufetu, pamiętajmy, by zawsze nakładać na talerz tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść. W hotelowych restauracjach marnowane są ogromne ilości jedzenia, które pozostają na talerzach gości. Bufet ma tę zaletę, że w każdej chwili możemy podejść i dołożyć sobie na talerz kolejną porcję – lepiej zrobić to w ten sposób, niż przeliczyć swoje możliwości i musieć zostawić jedzenie, które trafi do kosza. W przypadku noclegu, w którym jedzenie przygotowujemy sami, warto rozważyć przygotowanie jedzenia wcześniej i zapakowanie go do słoików. Gotując na miejscu można rozglądnąć się za lokalnymi produktami, a stołując się w restauracjach miejmy przy sobie pojemnik na żywność , który pozwoli nam zabrać to, co pozostanie, na wynos. Nocleg w namiocie lub na campingu to niesamowita przygoda. Na tę formę odpoczynku przydadzą się wielorazowe sztućce i naczynia, aby nie musieć korzystać z jednorazowych wykonanych z plastiku.
Atrakcje
Wyjazd urlopowy to możliwość poznania nowych miejsc, kultur, a także obcowania z naturą. Będąc w danym miejscu szukajmy lokalnych atrakcji, które są w zasięgu podróży pieszej lub rowerowej. Często będąc skupionym na znanych, dalekich atrakcjach, pomijamy to, co znajduje się w pobliżu. Pytając lokalną społeczność możemy dowiedzieć się o zakamarkach, o których nawet najlepszy internetowy przewodnik by nie powiedział. Nieodłączonym elementem podróży są także pamiątki. Wiele z nich niestety nie ma nic wspólnego z lokalnym rzemiosłem – magnesy, rzeźby czy pamiątkowe obrazki często importowane są z Chin. Dlatego na pamiątki warto spojrzeć nieco inaczej – mogą nią być lokalne produkty spożywcze, ubrania uszyte przez mieszkańców danego miejsca czy też znalezione na plaży muszelki i oryginalne kamienie. Podczas spacerów na plaży w poszukiwaniu muszelek możemy także przyczynić się dla dobra środowiska i pozbierać śmieci, których na plażach niestety nie brakuje. Wystarczy wcześniej przygotować worek na śmieci i rękawiczki – ekologiczna forma wypoczynku i atrakcji gotowa!
Ekologiczne podróżowanie wcale nie musi być pełne wyrzeczeń i stresu. Pamiętajmy, że wyjazd wakacyjny ma być wypoczynkiem, a nie czasem frustracji i niezadowolenia. Jeśli przytrafi nam się coś, co z ekologią ma niewiele wspólnego – nic nie szkodzi. Najważniejsze są starania i małe kroki. Wybór samolotu jeśli podróżujemy nim rzadko, wcale nie jest okropnym przewinieniem. Wystarczy robić to, co jesteśmy w stanie, gdyż jak nieraz powtarzali znawcy ekologii – nie potrzebujemy jednostek robiących wszystko idealnie, a milionów, którzy działają nieidealnie. Z tą myślą idźmy przez życie i z tą myślą wypoczywajmy podczas wakacji. Udanego urlopu!