Odpoczywając liczymy na kąpiel w przejrzystej wodzie, odpoczynek w otoczeniu przyrody i zapierające dech widoki. Przebywanie na łonie natury pobudza nasze zmysły, sprawia że odczuwamy spokój, radość – działa zatem prozdrowotnie oraz regenerująco i dokładnie tego oczekujemy od urlopu. Jak się okazuje nie zawsze okoliczności sprzyjają aby taki właśnie był nasz wypoczynek, szczególnie gdy napotykamy na niespodzianki pozostawione przez innych „turystów”.
Jak sprawić aby nasz urlop sprzyjał środowisku?
Oto kilka propozycji, z których możesz skorzystać niczym ze szwedzkiego stołu – wybierz jedną, dwie lub kilka, te które pasują do Twojego planu urlopowego.
Zacznijmy od wyboru formy transportu i jeśli to możliwe jako środek lokomocji wybierzmy kolej, która jest najbardziej przyjazna środowisku, bo niskoemisyjna. Sprzyja bogato rozwinięta siatka połączeń, możliwość zabrania ze sobą zarówno pupila jak i własnego roweru, czy miejsce dedykowane opiekunom małych dzieci. Taki transport owszem ma swoje ograniczenia organizacyjne ale też pozwala na odpoczynek wszystkim uczestnikom wyjazdu od początku podroży.
W miejscu pobytu także wybierajmy transport zbiorowy lub rowerowy. Zawsze warto wcześniej rozeznać się na temat lokalnej komunikacji i możliwości z nią związanej – w niektórych miastach są zniżki na transport miejski, dedykowane właśnie turystom.
Nocleg przyjazny dla środowiska nie oznacza rezygnacji z wygody gości. Wybierając hotel sprawdź czy i jakie działania prośrodowiskowe wdraża gospodarz. Być może mają instalacje do wykorzystania szarej wody, mają swój ogród warzywny zasilany gromadzoną deszczówkę, umożliwiają rezygnacje z codziennej wymiany ręczników czy też nie stosują opakowań plastikowych. Im częściej klienci będą o to pytać, takich działań i miejsc będzie przybywać. Zawsze gdy wynajmujesz lokum na własną rękę korzystaj ze wszystkich udogodnień (w tym wody, energii czy klimatyzacji) z rozsądkiem. Oszczędny tryb życia to stan umysłu, nie zawsze wprost dotyka zasobności Twojego portfela.
Na wycieczki zabieraj ze sobą prowiant a potem… też swoje śmieci. Opakowania wraz z jedzeniem i napojami ważą więcej (i zajmują więcej miejsca) niż kiedy je opróżnisz. Zwracaj uwagę gdzie wyrzucasz odpadki, pamiętając o zachowaniu zasad segregacji, ale też czy pojemnik na śmieci nie jest przypadkiem przepełniony i podmuch wiatr sprawi, że zawartość z niego wyfrunie. Takie spostrzeżenie trzeba zgłosić jego zarządcy (często informacja kto nim jest znajduje się na pojemniku na odpady) a swoje śmieci zanieś do kolejnego kosza.
Osoby zdeterminowane i wysoko wrażliwe na dobro przyrody – zachęcam do zabrania worka na odpady i zebrania choć kilku napotkanych na szlaku śmieci, w myśl idei: to nie moje śmieci, ale to mój dom.
Na łonie natury nie zanieczyszczajmy środowiska także nadmiernym hałasem. Ten rodzaj emisji także nie jest obojętny dla pozostałych korzystającym z przyrody.
Sięgając po jedzenie – wybieraj warzywa i owoce sezonowe oraz produkty regionalne, ponieważ nie są one tak mocno obciążone emisjami z tytułu ich transportu, są bardziej świeże a zatem zdrowsze dla konsumentów. To też element poznawania odwiedzanego regionu, lokalnych smaków – okazja do nawiązania relacji i wysłuchania miejscowych opowieści, których nie znajdziemy w przewodnikach.
I zachęcam – pij kranówkę. Zawsze miej ze sobą butelkę wielorazową, którą napełnij w miejscu rozpoczęcia swojej wyprawy i uzupełniaj w miejscach postoju: w lokalnych punktach gastronomicznych (które z uwagi na świadczoną działalność mają przebadaną wodę), a także w dedykowanych temu zdrojach ulicznych oraz poidełkach w budynkach użyteczności publicznej. Pomyśl, że każda napełniona i wypita przez Ciebie butelka wody to faktycznie jedna mniej butelka plastikowa PET zamieniona w odpad. A ile przy tym realnych oszczędności pozostaje w Twoim portfelu!
Postaw na lokalną turystykę – wybierając: bilet do parku lub lokalnego muzeum, udział w zorganizowanych spacerach przyrodniczych bądź zajęciach w duchu lokalnej kultury – wspierasz działanie tych miejsc i ich rozwój na przyszłość.
Turystyka przyjazna wobec środowiska to taka, która oprócz dobrych wspomnień – pozostawia po sobie jak najmniejszy ślad. Podróżowanie, które szanuje zasoby otaczającego nas środowiska – pobudza do aktywności związanej z kontaktem z przyrodą i pozwala na jej odkrywanie oraz zrozumienie. Polecam podczas wakacji i każdej podróży!