Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez oleju. Jednak z jego wykorzystaniem wiąże się też problem, co robić ze zużytym olejem roślinnym w naszych domach. Na pewno nie należy go wylewać do toalety czy zlewu, bowiem w niższych temperaturach tężeje i może zapchać rury.
Zużyty olej po smażeniu pączków czy frytek należy odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej przelać do słoika lub butelki i tak zabezpieczony wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Zużyty olej spożywczy można także zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), choć nie każdy punkt przyjmuje olej pochodzący z gospodarstw domowych. Tak możemy postępować w domach, lecz nie w lokalach gastronomicznych. Tu najlepiej skorzystać z możliwości odbioru zużytego oleju spożywczego przez profesjonalne firmy zajmujące się jego utylizacją.
Gdzie wyrzucić folię spożywczą?
Pozostając w kuchni często zastanawiamy się co robić z opakowaniami po produktach spożywczych. O ile dość prosto można wydedukować, w jaki sposób właściwie pozbyć się woreczków foliowych, to jak wykorzystać folię aluminiową czy karton po mleku? Okazuje się, że wszystkie one winny trafić do żółtego worka na plastiki i metal. Chociażby dlatego, że folia aluminiowa zbudowana jest w dużej mierze z metalu. Z kolei kartonowe opakowania po mleku czy sokach, to tzw. opakowania wielomateriałowe, które również winny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
Opakowania zabrudzone
Kolejna kwestia to opakowania zabrudzone i sposób ich wykorzystania. Chociażby po maśle, które jest zatłuszczone i nie nadaje się do recyklingu. Dlatego winny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Brudne bywają pojemniki po śmietanie, margarynie czy jogurtach. Te produkty są zwykle sprzedawane w plastikowych pojemnikach rzadziej szklanych i można dać im „drugie życie”. Wystarczy że trafią do pojemnika na plastiki czy szkło. Tu jednak kolejne pytanie: „myć czy nie myć” ich przed wyrzuceniem. Można żartobliwie powiedzieć że jeden rabin mówi tak, inny rabin mówi tak. Jedni radzą żeby przepłukać, inni nie, bo co to za korzyść dla środowiska gdy i tak marnujemy wodę. Większość przyznaje, że najlepiej zapoznać się z obowiązującymi w danej gminie regulaminem utrzymania czystości i porządku oraz wytycznymi wskazującymi konkretnie, co winno trafić do poszczególnych pojemników. Zwykle jest tak, że jeśli mamy jeden pojemnik na plastik i metal, to mycie nie jest konieczne, wystarczy jedynie usunąć zawartość opakowania.