Podglądanie życia zwierząt w ich naturalnym środowisku jest coraz popularniejsze, zaś kamery, które pozwalają na obserwowanie on-line życia żubrów, wilków, bocianów czy orłów instalowane są w coraz większej liczbie. Takie urządzenia można spotykać m.in. na dachu wiaty widokowej przy zagrodzie pokazowej żubrów w Nadleśnictwie Kobiór w Jankowicach czy też na Łąkach Dobrosułowskich w Nadleśnictwie Bytnica, gdzie można podpatrywać siedlisko jelonka rogacza jednego z największych chrząszczy w Europie. Kamery obserwują również gniazda bielików w Borach Tucholskich, kolonie lęgowe czapli siwej i czapli białej na terenie Nadleśnictwa Giżycko, bocianów czarnych z tzw. gniazda „Dąb 2” w ramach wspólnego projektu edukacyjnego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Najczęściej monitoring montowany jest na terenach leśnych przez nadleśnictwa. Często dzieje się to we współpracy z uczelniami i służy celom naukowym. Tak jest między innymi w przypadku bytujących na terenie zielonogórskiego Nadleśnictwa Bytnica jelonka rogacza. Ostatnio w oku kamery znalazły się również przebywające w tamtej okolicy jelenie i wilki. Kamera została zainstalowana w miejscu, gdzie często pojawiają się jelenie oraz idące ich śladem wilki.
Wśród ptaków jednym z najdłużej obserwowanych miejsc są gniazda rybołowów na terenie Nadleśnictwa Lipka.
Transmisję z tego nadleśnictwa prowadzi się już od 2014 roku w ramach projektu „Rybołowy Online”. Gniazdo znajduje się na specjalnej platformie na słupie energetycznym dlatego, że poza leśnikami w budowę platform zaangażowane były polskie sieci elektroenergetyczne. Życie rybołowów z Nadleśnictwa Lipka od lat śledzą nie tylko miłośnicy przyrody-amatorzy, ale także naukowcy. Transmisja z gniazda rybołowów z Lipki prowadzona jest w serwisie YouTube – na profilu Nadleśnictwa Lipka. Leśnicy prowadzą też profil „Rybołowy Online” na Facebooku.
Jedną z ważniejszych inicjatywy służących obserwacji ptaków wdrożył Komitetu Ochrony Orłów, który realizuje ogólnopolski program inwentaryzacji i monitoringu gniazd siedmiu rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków drapieżnych: rybołowa, bielika, orła przedniego, orlika krzykliwego, orlika grubodziobego, kani rudej i kani czarnej. Od 2001 roku lista gatunków została poszerzona o puchacza i bociana czarnego.
Program swym zasięgiem obejmuje całą Polskę, która została podzielona na 15 regionów, kierowanych przez koordynatorów regionalnych. Kontrole gniazd wykonywane są przez ok. 150 odpowiednio przeszkolonych członków KOO na podstawie zezwoleń Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska. Każdego roku kontrolowanych jest ponad 800 stanowisk lęgowych ptaków drapieżnych, a wyniki przekazywane są w formie corocznych raportów do RDOŚ.
To właśnie Komitet Ochrony Orłów, Nadleśnictwo Woziwoda i Polskie Radio S.A. prowadzi obserwację największego polskiego gatunku ptaka drapieżnego – bielika. Podgladany rewir zasiedlany jest przez bieliki od ponad 25 lat, a pierwsza relacja na żywo z przebiegu lęgu udostępniona została w 2021 roku.
Innym rzadkim gatunkiem ptaków, który znalazł się „pod obserwacją” jest bocian czarny. W 2016 roku przy współpracy z RDLP Łódź uruchomiona została pierwsza w kraju transmisja online z gniazda bociana czarnego.
Oko kamery zagłada także do gniazd jego znacznie popularniejszego krewnego, czyli bociana białego, można nawet powiedzieć, że to najczęściej podpatrywany ptak. Ich gniazda, często umiejscowione są na dachach, kominach, czy słupach, a dzięki nowoczesnej technologii i montowaniu kamer internetowych możemy towarzyszyć tym ptakom podczas budowania gniazd, wysiadywania jaj i wychowywania młodych. Strona bocianyonline.pl oferuje dostęp do kilkudziesięciu kamer, zainstalowanych w różnych częściach Polski.
Dzięki takim transmisjom możemy obserwować dziką przyrodę, bez konieczności wychodzenia z domu, a tym samym zakłócania życia zwierząt.
Źródło: m.in. Komitet Ochrony Orłów, koo.org.pl