Prezydent Xi Jinping 21 września poinformował, że Chiny zakończą wspierać nowe projekty energetyki węglowej za granicą. Jest to istotny krok w ograniczeniu globalnych emisji z paliw kopalnych.
Od lat największym publicznym źródłem finansowania zagranicznego węgla są Chiny. W zeszłym tygodniu sojusz 35 organizacji pozarządowych nalegał, aby Bank of China zaprzestał finansowania takich projektów poza Chinami. Zdaniem Global Coal Public Finance Tracker większość elektrowni powstaje w Bangladeszu i krajach Afryki Wschodniej.
,,Chiny zwiększą wsparcie dla innych krajów rozwijających się w rozwoju zielonej i niskoemisyjnej energii i nie będą budować nowych projektów energetycznych opartych na węglu za granicą” – mówił prezydent Xi Jinping.
Decyzja Chin została pozytywnie przyjęta przez działaczy klimatycznych.
,,Jest to ogromna zmiana stanowiska Chin, która nie pozostawia żadnych międzynarodowych środków finansowych na nowy węgiel” – twierdzi analityk Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem Lauri Myllyvirta.
„Jeśli nie będzie publicznego finansowania węgla z Chin, globalna ekspansja węglowa będzie niewielka lub żadna” – powiedział Justin Guay, dyrektor ds. globalnej strategii klimatycznej w Sunrise Project, grupie działającej na rzecz globalnego odejścia od węgla i paliw kopalnych.
Chiny finansowały projekty węglowe w krajach rozwijających się, w tym w Indonezji i Bangladeszu, i odczuwają silną presją dyplomatyczną, aby zakończyć wspieranie takich przedsięwzięć i pomóc światu zrealizować cele porozumienia klimatycznego z Paryża dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla. Pozycja węgla osłabła po tym, jak prezydent Jinping w ubiegłym roku podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ poinformował o celach zerowej emisji netto dla Chin na rok 2060.
Chcąc wprowadzić zakaz inwestycji w energetykę węglową za granicą, w grudniu 2020 roku chińskie ministerstwo środowiska współpracowało z organizacjami pozarządowymi. Chiny w pierwszej połowie 2021 roku nie dofinansowały projektów energetyki węglowej za granicą, a chiński bank ICBC omawiał z globalnymi działaczami wycofanie się z elektrowni węglowej. Lauri Myllyvirta dodał, że chińskie banki odcięły się od węgla ,,ze względu na wytyczne z góry”, ale mimo to ,,bardzo ważne jest, że jest to formalnie ogłoszone i zablokowane”. Finansujący wydobycie węgla zmagali się z niskim popytem za granicą. Myllyvirta podkreślił, że ,,nikt nie chce obecnie budować nowych elektrowni węglowych, więc było to łatwe do zrobienia”. Kraje takie jak Sri Lanka i Bangladesz, które przyjmowały finansowane przez Chiny elektrownie węglowe również ogłosiły, że odchodzą od węgla.
Źródła: https://www.climatechangenews.com https://www-independent-co-uk https://www-aljazeera-com