W Warszawie powstaje obiekt, określany jako jeden z największych pochłaniaczy smogu. Implant, bo taką nazwę nosi kompleks budowany przy ulicy Chmielnej, będzie architektonicznym zbiorem kontenerów, które zastąpią tradycyjne powierzchnie użytkowe. Pięciokondygnacyjny budynek zostanie obsadzony wokoło roślinami tworzącymi „zielone ściany”. Jak mówią autorzy pomysłu, Implant będzie wszczepieniem „żywych komórek” w chłodną, betonową przestrzeń miasta.
Kompleks zostanie wykorzystany jako park handlowy z usługami, między innymi w sferze gastronomii, a dodatkowo może stać się miejscem wydarzeń artystycznych czy edukacyjnych. Przy tym jest to przedsięwzięcie pomyślane jako mocno proekologiczne. Jego autorzy postawili na kilka innowacyjnych rozwiązań, które w założeniu mają zredukować smog i inne zanieczyszczenia w obrębie obiektu. Dlatego jego fasada oraz panelowe otoczenie zostaną pokryte farbą tytanową, co jest sprawdzonym sposobem na zneutralizowanie smogu w obszarach miejskich. Pomoże w tym także ogród wertykalny, czyli „zielone ściany” złożone z roślin, którymi będą obsadzone pionowe powierzchnie. Biologicznie czynną nawierzchnię projektanci zachowają też na dachu centralnego budynku, poprzez nasadzenie roślin ściółkowych, potrzebujących małej ilości gleby. Tam też umieszczone będą panele fotowoltaiczne. W ideę ekologii wpisuje się też pomysł na „zielony parking”. Autorzy projektu założyli, że za każdy wykupiony bilet parkingowy zostanie posadzone jedno drzewo. Z kolei promowaniu elektromobilności będzie służyć wypożyczalnia elektrycznych skuterów oraz instalacja stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.
To nie wszystko! Na terenie inwestycji przewidziano także zbiornik retencyjny, z którego woda będzie wykorzystywana m.in. do podlewania znajdujących się tam roślin, a wszystkie moduły obiektu zostaną wyposażone w ekologiczną powietrzną pompę ciepła zasilaną częściowo z ogniw fotowoltaicznych. Oryginalnym pomysłem jest też zastosowanie tzw. akwaponiki (metody hodowli ryb i roślin w obrębie tego samego ekosystemu), która będzie stanowić część hybrydowego systemu technologicznego w Implancie. Na czym polega ta metoda? W jednej z części zbiornika hodowane są ryby, których odchody po odfiltrowaniu wykorzystuje się jako nawóz dla roślin. W innej części systemy korzeniowe roślin oczyszczą wodę i ta ponownie trafi do ryb. Z tej swoistej farmy ekologicznej będą mogli korzystać wszyscy najemcy.


Jak podkreśla Zbigniew Bagiński, który odpowiada za sprawy marketingowe tego projektu i jest jednym z jego pomysłodawców, rozwiązania zastosowane w Implancie tonie tylko narzędzie, a przede wszystkim dobry przykład, który może zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców i ich zaangażowanie.
– Możemy chwalić się tym, że Implant będzie największym odkurzaczem zanieczyszczeń w mieście, ale niezależnie od tego, ile byśmy takich „łapaczy” smogu postawili, to i tak będzie to za mało, zważywszy na rosnącą ilość emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Implant nie oczyści powietrza w całej Warszawie. Unikatowość tego projektu polega na stworzeniu odpowiedniego przykładu. Chcemy poprzez edukację namówić ludzi do tego, by naśladowali dobre praktyki i to będzie największą zaletą tego przedsięwzięcia. Każdy może sobie zrobić taki mały łapacz smogu na balkonie czy parapecie, ale jeśli zrobi to sto tysięcy ludzi, to może będzie to miało znaczenie – mówi Zbigniew Bagiński.
Implant na Chmielnej będzie także wyjątkowym miejscem pod względem przeznaczenia tej inwestycji. W obiekcie złożonym z kontenerów, zamiast z tradycyjnych powierzchni użytkowych, będą działać sklepy i punkty usługowe w coraz bardziej popularnej na świecie formule pop-up store, czyli sklepu tymczasowego. Taka formuła sprawdza się między innymi w handlu sezonowym w branżach modowej, wyposażenia wnętrz czy spożywczej, a także w sferze usług, głównie w gastronomii. Do dyspozycji będzie 3600 m kw. kontenerów oraz 1400 m kw. hali centralnej.
Warszawski Implant stanie się więc gotowym obiektem do zaszczepienia własnych pomysłów na zaistnienie w przestrzeni w której mogą rozwijać się różnorodne usługi integrujące społeczność, a także wpływające na złagodzenie negatywnych zjawisk klimatycznych w skali mikro. Implant to taki projekt marzeń, budowany z różnych wizji osób, które postanowiły stworzyć ekologiczną inwestycję dla mieszkańców, coś, co będzie miało znaczenie. Tutaj liczą się nie tylko odpowiednie rozwiązania, ale również edukacja społeczna, która będzie sprzyjać rozwojowi stylu życia, uwzględniającego dobro planety.